Ei saa sügavalt hingata? 03.02.04 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Viimasel kolmel nädalal on tekkinud mingi takistus sügavalt sisse-välja hingamisel. Nimelt, õhku sisse hingates jääks nagu "lagi" saavutamata või kopsu mahust puudu. Vahel laheneb olukord siis kui hoian suu lahti ja ca 5-10 korda üritan haigutada, vahel hingeldan senikaua, kuni lõpuks õnnestub korralikult sisse ja välja hingata. See nähtus on igatahes väga ebamugav, kuna minu arvates jääb seejuures nagu hapnikust puudu, tekib unisus ja öösel olen paar korda lämbumishirmus ärganud. Olen 22 aastane meesterahvas, ei suitseta, täiskarsklane, teen sporti, 2 korda elus olen kopsupõletikus olnud.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kuna olete noor, varem terve ja lisaks ka füüsiliselt aktiivne, siis esialgu arvan, et tegemist võiks olla funktsionaalset laadi hingamishäiretega, mis tõenäoliselt iseenesest mõne aja pärast mööduvad. Kuid alati tuleb siiski olla veendunud, et kaebuste aluseks ei ole mingit haigust ja esmased uuringud on soovitavad: kopsude röntgenoloogiline uuring ja hingamise funktsionaalsed uuringud. Kui kaebused ei möödu, siis palun pöörduge arsti poole.