aastapikkune köha -astma? 10.04.14 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Olen 35 naine, pole elus kordagi suitsetanud.. Aasta tagasi september 2012 tekkis mul ärritusköha, varsti peale seda avastasin, et mul on kõris kerge tükitunne, oli vajadus pidevalt kurk puhtaks rögastada, aga midagi välja ei tulnud. Kui neelatasin, oli tunne, et miski liikus natuke alla ja siis tagasi ülles, samal ajal oli kuulda vaikset kõrinat vms häält.
Ärritusköha vältas kuu aega ja kadus koos tükitundega.
2013 veebruar kõik kordus :ärritusköha, tükitunne ja jäädav köha.
Märtsis diagnoositi mul bronhiit. Kops ragises, määrati acc.
Köha ei kadunud.
Tegin röntgenis kopsupildid, arst näis ehmatanud ja saatis pulmonoloogile. Tegin kompuutertomograafia.
Mingit bakterit või häda mul ei leitud, küll aga sain astma diagnoosi hingamistestis.
Tavaelus ma ei tunne, et mul oleks õhust puudu või hingamisega häda.
Mulle määrati ravim Symbicort Turbuhaler. Mida ma nädal aega võtsin, kuid siis loobusin, kuna tükitunne ei kadunud ja hingamisega probleemi nagunii ei tajunud. Köha oli taandunud köhatusteks ja hommikuseks häälekäheduseks. Hommikuks õnnestub mul vahel pisut röga välja kraaksuda.
Perearsti kolleeg, kopsukirurg, vaatas mu üle ja arvas, et välja kirjutatud ravimit ma ei pea võtma - ainult hoogude korral. Hooge ei ole esinenud.
Käisin eile taas perearsti juures sooviga teha vereproov ja kontrollida kilpnääret. Ta ütles, et tema otsustab, mis mul viga on, mitte mina. Ehkki viimane vereproov oli mul tehtud aasta tagasi. Küsisin, millest siis mul tükitunne kurgus on?
Ta ütles, et see tuleb astmarohu võtmisest või mul on probleemid maoga. Oli väga vihane.
Ma ei röhitse ega tunne sapimaitset ja ilma analüüsideta ei saa ma kindel olla, et välja kirjutatud ravim kasu asemel kahju ei tee.

Küll aga on mul pidevalt külm, higistan ja magan palju, stabiilselt 58 kg seisnud kaal tõusnud 5 kg ega liigu alla tagasi. mul madal vererõhk, pearinglus ja kalduvus aneemiale (punapeade sündroom?) nii on olnud terve elu ja ja ka ema ja vanaema on sellised.. . Mul ei ole ärevushäireid ja ma ei kujuta tükitunnet ette, see tükk võibki olla napilt haardeulatusest välja jääv lima, mida ma kätte ei saa..hommikuti on hääl kähe ja mõned korrad sügavalt väljaköhatades saab natuke lima liikuma ragistatud. Päeval köhavajadust pole.
Minu küsimus on, mis arsti poole võiksin pöörduda, kes seda tükitunnet seletada oskaks?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kõigepealt võiksite pöörduda kurgu-ninaarsti vastuvõtule, kes kõri üle vaatab ja oma hinnangu annab. Mis puutub astmasse, siis ilma uuringuid nägemata ma hinnangut selle esinemise või mitteesinemise kohta anda ei oska. Astmaravimit olete võtnud liiga lühikest aega, et tema mõjusust saaks hinnata. Tulge vastuvõtule.