endometrioos ja rasestumine 20.03.20 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere

2019 suvel oli kaks raseduse peetumist 4-5 nädalal. Läksin teemaga arsti juurde kus algselt kahtlustati loodusliku valikut ja hiljem tsüklihäireid kui menstruatsiooni eelselt hakkas 6 päeva enne määrimine. Nüüd aga selgus, et tupes on endometrioosi neljas aste, ühes kohas, tagumises võlvis. Ühtegi valu ega kaebust ei ole välja arvatud lühikeseks muutunud tsükkel. Pidin aprillis ivf tegema, kuid antud olukorra tõttu riigis tühistati see ära. Otsustasin arstiga kokku leppeliselt, et proovin nüüd aprillis ise letrosooli ja duphastoni abiga ühe kuu loomulikul teel rasestuda. Kas on teil varasema kogemuse põhjal mingit infot tupes asetseva endometrioosi ja selle takistava mõju kohta loomulikul teel rasestumisel? Kas on pea võimatu? Kas on mingeid soovitusi mida lisaks tarbida, et võimalusi suurendada?

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
Endometrioosi seostatakse viljatusega sõltumata selle paiknemise kohast. Rasestumine ja sünnitamine on sellegipoolest võimalik. Teie juhtumiga täpsemalt tutvumata ma mingeid soovitusi ei annaks. Usaldage oma arsti.
Terv,
AE