Rh-neg veri, RH-pos embrüo 22.01.09 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Lp dr Ehrenberg!

Olen 26-aastane naine, anamneesis on terve pikk rodu ebaõnnestunud IUI-sid ja IVF-e (peame kasutama doonorspermat, IVF-idele ülemineku põhjuseks oli IUI-de korduv ebaõnnestumine). Põen PCOS-i, aga see on praegu kontrolli all - tsükkel on regulaarne ja kõigi tunnuste järgi ovulatoorne (võtsin mitu aastat metformiini, hiljem on tsükkel ilma ravita püsinud).

Kui kunstliku viljastamise tee sai ette võetud, küsis arst minult, kas ma tean oma veregruppi. Kuna mulle oli kunagi verekeskuses esmase analüüsi põhjal öeldud, et olen O Rh-positiivne, ning mul ei olnud aimugi, et esmakordsel vereandmisel tehtav kiirtest ei ole täiesti usaldusväärne, siis vastasin, et olen 0 Rh-positiivne (ka mõlemad vanemad on Rh-positiivsed, seega see oleks olnud ka tõenäolisem variant), ja arst seda üle kontrollima ei hakanud. Nüüd aga, kui olen otsustanud IVF-ide ringi pikema pausi teha ja olen tänu sellele saanud uuesti veredoonor olla, selgus verekeskuses, et tegelikult on mu veregrupp 0 Rh-neg.

Kõik IUI-d ja IVF-id on tehtud Rh-positiivsete doonoritega. Siit minu küsimused.

Kõigepealt, kas on olemas väikegi võimalus, et erinev reesuskuuluvus saab mängida mingit rolli protseduuride ebaõnnestumisel? Arsti prognoos on muidu alati olnud lootustandev.

Teiseks, paaril korral on olnud täheldatav HCG väike tõus (nt 13 või 6 U/L siirdamisest 14. päeval). Ega nii väike tekkiv rasedus ja selle n-ö katkemine ei saa veel põhjustada reesuskonflikti ohtu järgmise raseduse ajal?

Ilmselt oleks järgmiste IVF-ide planeerimisel mõistlik eelistada Rh-negatiivset doonorit. Samas ma näen varasematest doonorite nimekirjadest, et seal on ainult Rh-positiivsed doonorid. Kas Rh-negatiivne doonor ongi mingil põhjusel üliharuldane nähtus või võib arvata, et doonorid on veregruppide järgi sorteeritud ja Rh-positiivsetele naistele lihtsalt Rh-negatiivseid doonoreid ei "raisata"? Kui ka edaspidised IVF-id tuleb teha Rh-positiivse doonoriga, kas ja kui halb see variant on?

Tänan Teid ette vastuse eest!

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Enamusel Rh-negatiivsetest naistest on mehed Rh-positiivsed. Ma ei ole juhtunud kuulma/lugema, et Rh-erinevus võiks lastetust põhjustada. Esiteks oleks tarvis Rh-antikehi (neid teil ei ole, muidu te doonoriks ei kõlbaks). Teiseks on Rh antigeenid ainult erütrotsüütide pinnal ehk immuunreaktsiooniks oleks tarvis kokkupuudet loote verega, mitte lihtsalt lootemunaga.
Minu teadmiste tasemelt ei ole mingit vahet, mis reesus doonoril on.
AE

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Kehaväline viljastamine

Kunstlik viljastamine, mehel põletik

IVF katse ebaõnnestus suvel, sest siirdamise päeval selgus, et ükski munarakk ei viljastunud. Selgus, et mehel oli põletik. Nüüd on ta pool aastat ravi saanud, aga viimastel uuringutel selgus, et põletik ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Tervist,
ICSI-meetodi kasutamisel viljastuks munarakk usutavasti ka põletikulise spermaga, aga embrüo areng oleks häiritud ja rasestumise tõenäosus eeldatust palju väiksem. Soovitan ära oodata, ...

Loe edasi

embrüo ei jää pidama

Tere, Olen teinud läbi 4 IVF:i.Esimesel korral embrüo pesastus korraks,ehk umbes 10 päeva,järgmised korrad täitsa null. Laparoskoopia on tehtud,endometrioosi ei ole,hüsteroskoobis eemaldati polüüb/hüperplaasia. ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Tervist,
kahjuks tuleb selliseid olukordi ette ja paraku jääb selguseta, miks. Vanusest lähtuvalt soovitan siiski IVF katseid jätkata.
Lgp,
AE

Loe edasi

siirdamine ja päevitamine

Tere, kas pärast embrüo siirdamist ei tohiks kuni veretestini ka päevitada?

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Päevitada vöib, aga soovitan hoiduda pöletusest.
AE

Loe edasi

Embrüo siirdamisest

Tervist! Ma tahaks teada, mille järgi arst otsustab, kas siiratakse 2-või 5-päevane embrüo? Milline on parem?

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Kui embrüoid on vähe, pole pikemal kasvatamisel mõtet. Kui embrüoid on palju ja naine soovib pigem siirata 1 embrüo, kasvatatakse teinekord kauem, et teha õigem valik.
AE

Loe edasi

Peale siirdamist

Tere.
3 päeva tagasi oli mul embrüo siirdamine. Täna hommikul nägin und, mille tulemusena sain kerge orgasmi. Kuivõrd tõenäoline on, et see embrüo pesastumisele negatiivselt mõjus? Olen väga mures.

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Ei usu, et see rasestumist segaks.
AE

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: