Katkine rinnaprotees 25.11.14 / Iluravi ja plastiline kirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Mammograafia käigus tuvastati, et üks rinnaproteesidest ei ole päris korras. Tehti ka ultraheliuuring, kus leiti et 3 lümfisõlme on suurenenud ja silikooniga täitunud. Rinnaproteesid paigaldati 10 a. tagasi, lihase alla ja olid geeliga täidetud. Tänaseks on rinnaproteesid eemaldatud ja ka kaks lümfisõlme saadi kätte, kuid kolmandat ei õnnestunud operatsiooni käigus kätte saada. Lümfisõlmi käisin eraldi operatsiooni käigus onkoloog-mammoloogi juures eemaldamas. Küsin, teie arvamust, et kas oleks vajalik ikkagi korduslõikus, et proovida silikooniga täitunud lümfisõlme eemaldada? Kui see lümfisõlm sedasi minu sisse jätta, mis ohud sellega kaasnevad. Kas oleks vaja teostada veel lisauuringuid, et teada saada täpsemalt, kas silikoon on veel teistesse organitesse sattunud? Proteesid paigaldanud arsti sõnul ei olnud protees otseselt katki, vaid lekkis läbi geeli ümbritsenud kesta, ühesõnaga ei oska täpselt öelda, kui pika aja jooksul on seda minu organismi lekkinud. Vahepealse aja jooksul olen sünnitanud lapsed ja neid ka ca 6 kuud rinnaga toitnud. Kui geel on juba imetamise ajal minu organismis liikvel, et kas seda võib nüüd leiduda ka minu laste organismis? Kas lastel võib ka sellega seoses tekkida tüsistusi? Nüüd tuli päris palju küsimusi. Olen teile väga tänulik, kui leiate aega neile vastata.

Arst vastas:

Peep Pree

dr Peep Pree

Plastika- ja rekonstrutiivkirurg

AS Clinica Esteetilise Kirurgia Erakliinik

Lugupeetud 38 a. naine Tere! Kuna ma ei ole Teie andmetega kursis, saan vastata vaid üldiselt. Kindlasti soovitan ultraheli-kontrolli lümfisõlmedest ka edaspidi, sest osa silikoonist võib lümfideedest sinna alles veel jõuda. Kindlasti oleks vajalik ka rinnanäärmete kontroll ka tulevikus. Üldine soovitus on suurenenud lümfisõlmed eemaldada, kuid kindlasti ei ole sellega kiiret. Siin saavad Teile küll täpsemat nõu anda Teid opereerinud plastikakirurg ja onkoloog. Me puutume silikooniga oma elus igapäevaselt kokku ja on leitud, et täiskasvanud inimestel võib väga väikestes kogustes silikooni lümfi-süsteemis liikuda probleemideta. Alles suurema koguse korral hakkab silikoon lümfisõlmedesse kogunema ja võib põletikke tekitada. Usun, et paanikaks ei Teie ega Teie lapse tervise osas pole põhjust. Soovi korral võite pöörduda minu konsultatsioonile (tasuta) personaalseks aruteluks või kirjutada mulle peep@clinica.ee . Et kliinik.ee on populaarne portaal ja ehk loevad minu vastust ka mõned teised silikoon-proteeside omanikud, tahaksin siinkohal üheselt öelda : "Garanteeritult/tõestatult "elu-aegseid proteese" pole olemas ja kindlasti soovitan kõigil rinnasuurendusoperatsiooni läbiteinutel iga paari aasta tagant oma rinnanäärmeid, proteese ja lümfisõlmi ultraheli-uuringul kõrgel kogemuslikul tasemel keskustes kontrollida lasta !" Lugupidamisega, Dr. Peep Pree