sagedane kõhulahtisus 07.11.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Juba mitu aastat vaevab mind sagedane kõhulahtisus. Protsentuaalselt võib öedla, et kõht on lahti ca 70% juhtudest. Aeg-ajalt kaasneb kõhulahtisusega ka kõhuvalu (üsna terav) ja gaasid, kuid mitte alati.

Mis võiks olla selle põhjuseks? Ussnugiliste uuringud on tehtud, midagi ei leitud. Konkreetse toiduga seost ei oska leida.

Toitumine ei ole väga korrapärane, kuid samas igal hommikul ma söön, reeglina ka lõuna ajal, õhtusöögi aeg varieerub 18:00-21:00.

Ka selle küsimuse kirjutamise ajal vaevab kõhuvalu, kõht on ka lahti. Midagi eriskummalist söönud ei ole. Kas tõesti on võimalik, et põhjuseks on ainult stress? Sümptomid esinevad ka perioodidel, kus stressi tunduvalt vähem.

Kas probleemi on võimalik (näiteks ravimitega) lahendada või vähemasti leevendada?

Ette tänades

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Kahjuks ei maini Te oma kirjas kui vana Te olete, mees või naine. Kui on tegemist noore naisega, kel eelkõige hommikune kõhulahtisus, kõhnunud pole, verd pole väljaheites näinud, vereanalüüs korras, siis tõesti suure tõenäosusega on tegemist soole ärritussündroomiga. Selle funktsionaalse häda puhul, on tõesti seotus ärevuse, stressi ja depressiooniga üsna suur. Kui aga vanemal inimesel esimest korda elus tekib pidev kõhulahtisus, siis vajab see kindlasti lisauuringuid.

Kõhulahtisust võib anda piimasuhkru talumatus, teraviljavalgu talumatus, kilpnäärme ületalitlus jm.

Abistavaid ravimeid on mitmeid. Enne nendega alustamist võiks ka oma arstiga nõu pidada.

TR.