refluks 08.07.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere ja vabandan tülitamast, mõtlesin, et kasulik kuulata nn second opionion´it
ALGUS novembris: hommikul iiveldust ja kõht lahti, järgnes periood, mil suhu tuli periooditi mädamuna maitset, magu tundus ületäitunud.
Järgnes gastroskoopia koos biopsiaga (diagnoosiks krooniline gastriit)
Raviks määrati PANGROLI 10 000. Kasutasin 1 - 1,5 kuud.
mädamuna kadus, jäi raskustunne maos; hommikuti oli kõht aga väga lahti, pidin ikka 3-4 korda kempsus käima.
SIIS algasid kõrvetised, tuliselt põletavad huulteni välja, kestis umbes nädala päevade viisi pidevalt. Raviks OMEP. Ei aidanud.
Pikapeale kõrvetised leebusid. Siis gastroenteroloogi diagnoosiks söögitoru ja mao erosioonid ning refluks. Raviks nexiumit. Olen tänaseks kasutanud 3 originaali 40 mg tablette.
PRAEGU:
- hommikuti väike iiveldus ja kõhulahtisus. Järgneb 5-6 tundi päris normaalset enesetunnet.
- kusagil peale lõunat algavad rõhatised ja ka kõrvetised iga röhatusega. Mõnikord tundub, et kõrvetavad rõhatused tekivad umbes 2 tundi peale nexiumi võtmist.
- õhtul maos häirivalt ebameeldiv täitumistunne, diafragma oleks nagu ülesse surutud. Rõhatisega kaasne paari minuti pikkune kõrvetav tunne sõõgitorus.
- õhtul , öösel, hommikupolikul meeletu gaaside liikumine ja kõhukorin. Tundub, et magu ja sooled on õhku/gaasi täis. Suust väljub küllalt sageli õhku/gaasi kaskaadidena (pika joana suur ports).
Toidust olen kõrvaldanud kõik oma arvates häiriva.
Kas jätkata nexiumiga? Olen 57 aastane naine.
Ette tänades

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere.
Korrektsuse huvides ei saa anda "second opinioni" nii ühekülgse informatsioni alusel. Puuduvad objektiivsed andmed (uuringute vastused) ja haige läbivaatustulemused. Tähtis koht arsti töös on küsitlemisel, mis on arsti poolt suunatud tegevus oletatava haiguse kohta käiva kinnitava või eitava informatsiooni saamiseks. Seetõttu ärge lootke saada kirja või telefoni teel arstiabi. Aga võtan omale julguse kommenteerida kirjeldatud andmeid.
Diagnoosi küsimus on siiski ebaselge. Kindlasti ei ole vaevused seletatavad kroonilise gastriidiga. Viimane võib teil suure tõenosusega ka olla. Tuleks teha täiendavaid seedetraktiuuringuid võimaliku haiguse avastatamiseks ja kui seda ei leita siis ravida seedehäiret vastavalt sümptomitele.
Kasutatud Pangrol ja Omep või Nexium on asjakohased ja sobivad kirjeldatud seisundite raviks.
Dr. Kariis