Torkivad valud vasakus küljes 03.06.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

9 aastat tagasi kurtsin nn. torkeid kõhu vasakul küljel, täpselt keskkohas, ja ka maos olid tihti närivad valud. Sapp ise tunda ei andnud üldse ja sellepärast oli mulle üllatus, kui ultraheli näitas sapikivisid. lasin need välja lõigata ja peale seda oli tervis korras. Siiani. Nüüd on need nn. torkivad valud kõhus tagasi. Need ei ole iga päev ja nad ei ole nii tugevad, et häiriksid igapäevast elu, kuid ebameeldiv on see ikka. Vahel ei ole valusid paar nädalat koguni, talvel isegi paar kuud, kuid siis tulevad jälle tagasi ja on mitu korda päeva jooksul. Perearst arvas, et see on närvidest, kuid minu pealekäimisel saatis mu ikkagi ultrahelisse. Ultraheli ei näidanud aga midagi, seal oli kõik korras. Magu on küll kontrollimata, kuid selliseid närivaid valusid, nagu sapikivide ajal, seekord ei ole ja magu üldiselt tunda ei anna. Ja need harvad korrad, kui maos ongi mingid aistingud, tekkisid mul aga vahetult peale seda, kui arst ütles, et ultraheli ei näidanud midagi.( Närvid? Magu pole ju kontrollitud)) Lisan veel niipalju, et süüa võin ma absoluutselt kõike, toiduga need valud seotud ei ole (ka kõige rasvasem ja vürtsikam toit ei tee midagi) ja ka seedimine on korras. Pigem kaovad täiskõhuga need ebameeldivad aistingud ja "torked". Kas ma peaksin ikkagi magu ka kontrollida laskma või on ka selline võimalus, et see on tõepoolest närvidest, kuna elu on hetkel tõesti väga stressirohke ja kergelt foobik olen haiguste kohapealt niikuinii.

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Usaldage oma perearsti aga küsige nõu ka erialaspetsialistilt. Ka siis kui vaevused on seotud ülepingega ehk stressiga, tasub otsida vaevustele leevendust. Tõenäoliselt on gastroenteroloogidel siinokohal enam kogemusi.Tõsi perearst tunneb teid pikemat aega ja seetõttu omab rohkelt lisateavet, mida konsultandil pole. Pole võimatu,et perearst probleemi lahendamisega ise toime tuleb.
Dr Kariis