helicobakter 08.11.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Kas ja kus oleks võimalik helicobakteri uuringut teha ja vajadusel ka retsepti saada, kui perearsti kaudu ei ole see kahjuks võimalik. Kardan, et mu pojal ja mul endal on nimelt selle bakteriga pistmist. Olen lugenud, et see võib paljude hädade põhjustajaks olla.

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

tere!

H.pylori esinemist on võimalik määrata mitut moodi. Näiteks nii vereanalüüsis esinevate antikehade määramise kaudu või ka mao endoskoopilisel uuringul proovitükkidest mikroskoopilisel hindamisel. Need on vast meil sagedamini kasutusel olevad meetodid. Võimalusi on teisigi.

Oma küsimus on ainult selles, kas kõikki positiivseid juhte peab ravima. Eestis on H.pylori esinemissagedus väga suur, olenevalt vanusegrupist isegi kuni 90%-l elanikest.

Levinud arvamus on ikkagi see, et ravida tuleks neid haigeid, kel on samaaegselt kas 12ss või maohaavand. Juhul kui inimesel leitakse verest H.pylori antikehad, siis koheselt ravi ei peaks alustama, eriti kui kaebused puuduvad.

Juhul kui endoskoopial on tegemist haavandiga ja proovitükkides H. pylori, siis võiks ja peaks ravima küll. Endoskoopilisi uuringuid on võimalik väga paljudes nii Tallinna kui maakondade raviasutustes teha.

TR.