valud kõhus, juurde 07.11.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Vanust on 28 a.

ROn mingi mõistetamatu probleem tekkinud. Tänaseks on see esinenud juba kaks korda.
Õhtul lööb alakõhtu terava valu sisse, esimene kord oli päris tugev, teine kord (paar kuud hiljem) natuke nõrgem. Kõht valutab päris pikalt, kuni lõpuks ajab mitu korda järjest oksendama. Oksendamisest mingit kergendustunnet ei teki aga mingi aja möödudes kaob suurem valu ära.
Järgmisel päeval-paaril enam otseselt kõhuvalu ei ole, küll on aga parem alumine külg katsudes valus. Sümptomid on natuke nagu pimesoole probleemidega, et kui umbes pimesoole kohale survet avaldada ja siis järsult lahti lasta, siis käib korraks terav valu läbi.
Toitumisest ei oska põhjust näha, eelmine kord oli 'saatuslik' arbuusi söömine, seekord Citymarketi kanalihatoode 'Talupoja amps' vmt.
Nende valude ajal kõhtu lahti ei võta ja üldse seedehäireid ei esine, läbi käib normaalselt.

Küll aga on varem korduvalt väga erinevate asjade peale tekkinud väga tugev kõhulahtisus, vahel ka koos oksendamisega. Need korrad siis ilma valudeta.

Valudega käisin eelmine kord ka perearsti jutul, kes suunas kirurgi juurde. Kirurg natuke kompas ja arvas, et operatsiooni ei ole vaja ja, et põhjusest ei oska midagi arvata. Tehti vereanalüüs - kõik näitajad olid täiesti normis.

Mida ma peaks sellisest asjast arvama, kellega rääkima?
Perearst ei oska ilmselt ka seekord midagi targemat teha, kui kirurgi juurde saata...

R

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Oksendamine ei ole tavaline organismi funktsioneerimise vorm ja kindlasti vajaks selle põhjus selgitamist. Tuleb ikkagi täpsustada põletikuliste soolehaiguste esinemist või puudumist. Diagnoosi täpsustamiseks hindab arst teie seisundit, määrab vereanalüüsid, sonograafia, vajadusel koloskoopia ja kompuutertomograafia. Krooniline põletikuline soolehaigus peensooles võib tekitada ahenemisi sooles ja seetõttu valusid.
Kui arst on korra arvanud, et midagi tõsist ei ole, siis ei kehti see otsus igavesti. Uute asjaolude ilmnemisel tuleb taas konsulteerida arstiga.
Dr Kariis

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Gastroenteroloogia

valud kõhus

Olen ligi 50-ne naine. 17 aastat tagasi olid hirmsad valud kõhus. Käisin maoga rõntgenis. Vstus oli, et magu on alla vajunud. Poeg oli 8 kuune, suur ja raske. Ise olin siis kõhna. Arst ütles, et võta kaalus ...

Vastas dr Toomas Kariis

Tere.
Soovitan teil pöörduda suurematesse keskustesse, kus on olemas pädevad kogemustega arstid ja vajalikud uurimisvõimalused.
Dr Kariis

Loe edasi

Valuhood kõhus

Tere! Mõned päevad tagasi hakkasid spasmide moodi valud kõhus just rindade alt kolmnurga juurest. Eriti annab see tunda öösiti, päeval kui liigun, pole nagu tundagi. Kõrvetisi mul ei esine ja peale söömist ...

Vastas dr Toomas Kariis

Tere.
Ned on spasmide moodi valud nagu kirjutate.
Pidage vastu!
Dr. Kariis

Loe edasi

SAPIKIVID?

tere! küsimus selline, et kui on teie juurde saatekiri, kas teie saate ka uurida sapikivide olemasolu, kui muidugi neid on? kahtlust nagu oleks aga kindlust selles osas mitte! tihti on kurgus selline iiveldus, ...

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Saan küll.
Dr. Kariis

Loe edasi

Valud ja gaasid kõhus

Tere,
Ma ei ole kindel, kas antud probleem läks õige valdkonna alla, aga probleem on lühidalt järgmine: juba mitu nädalat on vahel valud kõhus - eelkõige nabast ülevalpool asuvas piirkonnas. Valud ...

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Kuna on palavik ja seedehäire, siis tuleks tõesti arvata ägedat haigusseisundit. Millega nimelt tegu võib olla, saab otsustada arst täienedavate analüüside, uuringute ja läbivaatustulemuste ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi