Puusa MRT 16.01.24 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere,

Ei osanud siit kellegi teise käes küsida, loodan, et saate aru sellest.

LEID: Puusaliigeste düsplaasia, kerge PINCER deofrmatsioon. Efusiooni puusaliigestes ei ole. Kapsliligamendid intaktsed, turseta. Labrumite rebendit ei ole. Kõõlused, lihased sümmeetrilised, turseta. Luuturset ei ole. Sümfüüs ii. Paremal IF distants arenguliselt kitsam, võrreldes vasaku poolega. Pildiliselt võimalik parempoolne IF pitsumine - kliiniline korrelatsioon? Puusaliigeste liigestuvad pinnad k.a kõhrelised osad ii. Suure trohanteri bursiiti ei ole.

Ma saan aru, et kaasasündinud puusaliigeste nihestus, kerge liigesekaare deformatsioon. Aga mida tähendab lühend IF?
Ja mida võib kokkuvõttes sellest MRTst järeldada? Põhjuseks, miks sinna saadeti, on tugevad valud paremal pool puusas ja tuharas, mis vahel kiirgavad jalga.

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Füsioterapeut ei ole siikokohal kõige parem spetsialist, kes oskab pildi kirjelduse järgi midagi arvata. Enamasti hindab füsioterapeut funktsiooni ja ravi seisneb selle tõstmises, lisaks siis valu vähendamine, kui see on probleemiks. Võib juhtuda, et pilt ja kaebus kokku ei lähe.

Ortoopeed oskab pilti vaadata ja koos radioloogi vastusega seletada probleemi olemust ja määrata vastav ravi. Kui ortopeed leiab, et ravi on konservatiivne (OP-i ei vaja), siis on enamasti ravi puhtalt füsioterapeudi teha.

Avan, et IF lühend on puusaliigese liigespilu. Kui liigespilu on kitsas, siis ka liiges liigub vähem. Kui see on arenguline/ luuline, siis seda konservatiivselt oluliselt paremaks ei saa. Soovitan puusaspetsialiste dr. A Smirnov ja dr. M Mardna.

Soovitan

Tervitades,
Priit Ailt