Luu kummaline areng 26.10.23 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on selline küsimus.
Mul on lapsest saati parem jalg kuidagi sissepoole kumaralt hoidnud, see tavaliselt ei valuta aga vahest tunnen paremas põlves või pahkluu juures pinget. Eriti näiteks jooksmas käies. Lisaks mõned jalanõud kipuvad hõõruma kuna jalaluu kasvab imelikult. Ma arvan et kuna parem jalg hoiab end niimoodi sissepoole kumeralt, on ta ka nö lühem? Kui istun, on parem põlv madalamal kui vasak sutsukene.
Kas see võib tulevikus suureks probleemiks saada? Ma saan aru et 24 aastaselt enam luud ei kasva seega õigeks teda vist ei saa? Mind tegelikult lihtsalt huvitab, mis sellist asja põhjustab?

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere

Jala kuju hakkab arenema kõndima hakkamisel ja kujuneb välja umbes koolieaks. Seda mõjutavad mitmed tegurid (geneetika, harjumused jne) ja täiskasvanueas tõesti seda muuta ei saa. Enamus inimesi on asümmeetrilised ja see ei põhjusta mingeid probleeme, sest meie keha on kohanemisvõimeline. Jalanõud tuleks valida sobivad, mis ei hõõru. Igal inimesel on oma jala kuju ja eripära. Abi võiks olla jooksuspetsiifilisest jõutreeningust, jooksutehnika ülevaatamisest/muutmisest või jalanõude vahetamisest.
Soovitan pöörduda füsioterapeudi konsultatsioonile, et leida aeg-ajalt tekkiva põlve/pahkluu piirkonna pingele lahendus.

Heade soovidega

Maris Perendi
Füsioterapeut