Abaluu 14.09.17 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on tegelikult aastate tagune mure ja ehk see teema ei olegi füsioteraapia valdkonnale, aga küsin siiski. Alustan algusest. Mäletan päris detailselt sellele eelnevat ja seda päeva.

Koristasin, see oli aasta 2008 ja tõstsin ühte suurt lillepotti õlast kõrgemale. Ps. Kodus oli siis 2 kuune beebi. Samal õhtul kui koristatud sai ei tundnud midagi väga ebatavalist, va see(ehk pole see sellega seotud, aga mainin ikkagi) et rinnaga beebit toites tundsin mingi hetk vaid tugevat valu kaenlaall( abaluu juures) arvasin, et lebasin last toites lihtsalt vales poosis, muutsin asendit ja valu kadus. Öösel vast hommikut ärkasin üles ja tundsin paremat kätt imelikult tõstes ja see oli selline Šokk minu jaoks. Mul pole kunagi sellist olnud ega näinud varem. Kätt sain tõsta vaid õla kõrguseni, kuna see lihtsalt ei tõusnud kõrgemale ja seda läbi valu, kuid mitte midagi hullu, kannatatav. Ja kätt tõstes käis abaluu selja pealt välja. Läksin perearstile, sealt saadeti emosse. Emos vaadati mind imelikult, kui olin oma loo ära rääkinud ja kätt näitasin. Seal pandi mulle mingi plaaster õla peale ja kästi ortodeedi juurde minna. Läksin. Ortopeedid Pärnus väga midagi öelda ei osanud, rääkisid midagi lihaste puudumisest ja kaasasüdivusest, aga kaasasündivust ei saa ju olla, kui ma täpselt tean, et enne ju käsi oli korras ja abaluu ei käinud välja. Tuli Tallinnast arst ja vaatas samuti. Ei osanud muud öelda kui soovitas kanda rühti hoidvaid trakse ja teha õlaringe, 10 aastat tagasi oli see umbes. Tegin nii nagu öeldi. Käsi taastus enamvähem ja abaluu ei käinud enam välja, kuid ikka nagu tundsin et käsi pole nagu peaks olema koguaeg andis tunda, mitte valuga vaid ebatavaline tunne oli. Nüüd olen märganud, et õla peale või rangluule..täpselt ei oskagi öelda, on nagu mügarik tekkinud. Ja abaluule selja taha samuti on mügarik tulnud. Käsi väsib ära kiiremini, nt kotti kandes sellel õlal on valus ja kaua kanda ei saa. Õlaringe tehes luu raksub. Kuhu ma pöörduma pean ja mida ma tegema peaksin, et käe seisukorda paremaks saada, mis arsti juurde? Ma isegi ei saanud mingit diagnoosi milles asi oli aastaid tagasi. Ma kardan, et käsi võib hullemasse olukorda minna, aga ma ei tea isegi mida ma teha saaksin, et ei läheks.

Olin siis 21 ja nüüd 31 varsti.

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Kirjelduse järgi tundub, et tegemist võib olla ebastabiilse abaluuga. Abaluu funktsioon on stabiliseerida õla liigest ja enamusi liigutusi õlast. Seega kui abaluu on ebastabiilne, võib olla kaebusi õlaga, Teie puhul siis võime kätt tõsta õlast kõrgemale.

Soovitan teha iga päevaselt järgmise 6 nädala jooksul allolevaid harjutusi. Need stabiliseerivad abaluud ja tugevdavad sealseid lihaseid. Selle aja jooksul võiks toimuda areng paremuse poole.

https://www.youtube.com/watch?v=RIljH8oUtDU

Mügarite kohapealt ei oska ma midagi öelda.

Priit Ailt