krooniline valu sääre ülaosas 11.10.23 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Olen jäänud arstide vahet jooksma tugeva valuga sääre ülaosas (pisut väljaspool) ega oska enam edasi tegutseda.
Valu algas 2021. aasta suvel, ärkasin öösel tugevate valusähvakate peale, nagu oleks keegi keeva vett põlveõndla ja sääre ülaosa piirkonda visanud. Päeval oli kõik korras. Seejärel valu leevenes, andis aeg-ajalt koormuse järel öösel tunda. 2021 sügisel pidin seljavalu tõttu hakkama tegelema venitusharjutustega. Valu ägenes samuti kohe, paar päeva ei saanud trepist allagi (üles oli lihtsam). Järgmised poolteist aastat püüdsin jalale vähem koormust anda, jalgrattasõitudega pidasin piiri, sest iga kord läks järgneval ööl valu tugevamaks.
Tänavu märtsis, kui hakkasin peale talve rohkem jala ringi liikuma, selgus, et selle jalaga enam üle tunni järjest kõndida ei saagi, valud öösel väga tugevad. Läksin omast tarkusest massaaži, mis tõepoolest esialgu aitas. Massöör kommenteeris, et valu koha peal on midagi kõva, mis ta pöidla all vasakule-paremale hüppab. Valuhoo ajal surusin öösel pöidlaga tugevalt valutavat kohta, kuni valu mõneks ajaks lakkas.
Käisin ka ortopeedi tasulises vastuvõtus. Tema ütles, et see on pigem kas selja- või lihaskonna probleem. Soovitas, kui mul raha on, tellida keskmise väljaga MRT, et välistada liigesesisesed probleemid täielikult.
Juunis saatis perearst mind ultraheliuuringusse, tulemus oli täiesti korras.
Perearsti kirjutatud gabapentiin algul toimis (pigem pani öösel magama, mitte ei võtnud valu päris ära; päeval ei kasutanud).
Praeguseks on valu läinud veel tugevamaks ja kuidagi kuumemaks, kiskuvamaks, pisut on leevendust toonud EMOs kirjutatud Arcoxia. EMO arst arvas, et tegu võib olla vana vigastusega, mille ümber tekkinud krooniline põletik.
Küsin: kas keskmise väljaga MRT-uuring näitaks peale liigese ka kõõluseid jm pehmete kudede probleeme, vigastusi, põletikke, liiteid?
Ja kas selliste valudega tasub proovida näiteks ultraheliravi, laserravi?
Venitada enam ei julge, kuigi saan aru, et pikas perspektiivis võiks sellest kasu olla. Massaaž leevendab valu mõnikord ja ajutiselt, aga kavatsen sellega jätkata.
Taustaks nii palju, et olen 37 aastat 1. tüübi diabeetik. Närviuuringud hiljuti tehtud, jalanärvid korras, nii et neuropaatia on hetkel välistatud.
Olen pigem treenimata ja istuva tööga inimene, jalgrattaga hakkasin üle kahekümne aasta uuesti sõitma koroonapandeemia ajal 2020 ja pigem lühikesi maid.
Ette tänades

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Ma ei ole diagnostiliste uuringute spetsialist aga minu teada saab MRT põhjal hinnata kõiki kudesi. Kaebuste kirjelduse põhjal ma soovitaks proovida elektriravi (laserit või ultraheli), soovitan laineravi.ee kohapeal saate konsulteerida ja otsustada, millist ravi teha. Massaažiga tasub ka jätkata, kuna sellest on abi olnud. Võimalik ka proovida valu piirkonna kinesioteipimist.

Priit Ailt