Ishias 20.09.23 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere. Kukkusin 2021 a jääl vasaku tuhara peale. Arvatavasti sealt sain omale tuharavalu, mis kiirgub ka jalga. Samuti kukkusin 2021 .a. rattalt ( kui see seisis, küljes oli lihtsalt palju raskust) ümber vasaku jala küljele. Tekkis suur verevalum sinna ülemise sääre küljele. Sellest ajast teatud vahedega külastab mind ishias vasakul poolel. ( valu kiirgub vasakult taguotsalt vasaku kubeme piirkonda ja sealt jalga; eriti ülemisele tagumise poolele. Ka põlved valutavad. Kõndimist on viimane aeg rohkem ja siit ka tunnen põlvevalu. Eelnev nädalal sai teha palju trepikõndi ja just vasaku keha poole nurga alt viltuselt (sundasend) puhastust. Ja ka tõsta ämbreid. Peale mida mul lõi selle ishiase välja jälle. Arstil kuskil pole käinud. Kas võimalik ikka, et peale neid kukkumisi mul midagi katki v paigast ära. Või on see ainult nüüd sellest ülekoormusest!? Kas peaks teostama röntgeni v mrt!? Sest, närvivalu kui lööb on tugev, nii et paneb lonkama ja veel lisaks nüüd veel põlved valutavad. Just kui hakkan hommikul õues käima vaikselt, natuke maad kõnnin ja hakkab pihta. Aga kui olen tükk aega kõndinud siis nagu vahepeal kaob. Samuti kui istuda kauem ja mitte kõige paremal toolil võib see tekkida. Kas ishiasele on hea trepikõnd? Kindlasti sundasend ühele küljele pole hea, aga seekord sai seda palju tehtud, samuti ämbreid tassitud! Jään vastust ootama. Aitäh.

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Kirjelduse põhjal võivad 2021 aasta kukkumised anda sarnaseid kaebuseid, kuid ma ei usu, et seal midagi katki või paigast ära on. Kuna kaebused tunduvad olema pigem regulaarsed, siis soovitan pöörduda perearsti poole, kes võiks antud kaebuste põhjal teha alaseljast/puusadest röndgeni. Juhul kui pilt on selge leiuta, siis saame suures plaanis olla kindlad, et tegemist on pehmete kudede (lihaste) probleemiga ja abiks füsioteraapia (terapeutilised harjutused ja vajadusel elektriravi).

Hetkel tunduvad kaebused tulema koormustaluvuse pärast, ehk kui on ootamatult palju koormust/ pikalt sundasendit, siis see kehale ei meeldi ja annab sellest märku. Sundasendeid ja ülekoormust tuleks võimalusel piirata. Koomust tuleks anda taluvuse piires ja regulaarselt, siis keha kohaneb ja hakkab tulevikus sarnaseid koormusi paremini taluma.

Priit Ailt