Kas see võiks olla mõne sideme või liigese põletik/vigastus? 27.02.23 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere! Olen juba mõned aastad jooksmas käinud, kuid nüüd sellel talvel tegin endale tõenäoliselt liiga. Käisin jooksmas praktiliselt iga ilmaga ja tihti väga konarlikel hooldamata Tallinna kõnniteedel.

Nüüd olen võtnud koormuse nulli, kuid endiselt annab tunda parem jalg ja valu tekib Achilleuse kõõluse juurest ehk sisemisel küljel selle niiöelda munaku juurest. (Kahjuks õigeid termineid ei tunne)

Hommikul ärgates on seal piirkonnas päris tuntav valus, päeva peale kaob liikudes põhimõtteliselt ära ja siis hiljem tekib tagasi.

Kahjuks käisin jooksmas ka kulunud jalanõudega, mis ehk enam nii hästi jalga ei toestanud ja lisaks väga kõval pinnasel. Kahtlustan seda seetõttu, et terve nädalavahetus Kaitseliiduga väljas ja toetavate jalanõudega ei andnud see sama piirkond üldse tunda.

Kas on võimalik kuidagi koduste vahenditega seda olukorda ravida ja stabiliseerida või mitte? Kipun arvama, et vigastust ei ole, kuid ehk mingid sidemete vigastus/põletik.

Suured tänud vastamast!

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere

Kirjelduse järgi võib tegemist olla kannakõõluse põletikuga/ülekoormusega. Valu on enam tuntavam pärast pikka rahulolekut (magamist, istumist) ja leeveneb kerge liigutamisega, ärritub suuremate koormustega. Vajalik on koormuse kohandamine/vähendamine: asendada jooksmine muu tegevusega (ujumine, veloergomeeter, suusatamine vms, mis valu ei ärrita) või vähendada jooksmiste arvu nädalas. Jalanõud peavad samuti jooksmisel jalga korralikult toetama. Kõige olulisem on kannakõõluse tugevdamine.
Soovitan igapäevaselt teha 3x15 varvastele tõusu, 3x15 varvastele tõusu trepi äärel (kand üle), venitada 3x 30sek säärelihast ja kannakõõlust. Alustada harjutustega kahel jalal, progresseeruda ühele jalale kui valu lubab. Harjutused ei tohiks valu ärritada. Vajadusel vähendada esialgu korduseid/seeriaid.
Kui probleem ei leevene, soovitan pöörduda füsioterapeudi vastuvõtule.

Heade soovidega

Maris Perendi
Füsioterapeut