Vigastusejärgsed hüppeliigese kahjustused 21.01.02 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 27 aastane sportlike eluviisidega korvpallihuviline mees. 97' ja 99' aastal olen saanud mängu ajal tõsise hüppeliigese vigastuse (väliste nähtude järgi pidi tegu olema sidemete osaliste rebestustega). 2000/2001 hooajal, mängukoormuse olulisel suurenemisel, avaldusid järgnevad nähud: Mängujärgselt oli liiges aeg-ajalt valulik ning mõnikord ka lonkasin kergelt hoolimata sellest, et ma kasutan sportimisel pidevalt hüppeliigese tugisidet. 2001. aasta kevadel konsulteerisin tuttavate arstidega Tallinna Mustamäe haiglas ning tehti ka kompuuter-tomograafia. Kuna ilmnes et liigesepiirkonnas on luukild siis soovitati artroskoopilist operatsiooni. Kuna aga eelseisev (ehk praegune) hooaeg nii tihe ei paistnud ning et kergematel koormustel liiges ei tekita probleeme siis ma seekord operatsiooni ette ei võtnud, ning siiamaani ei ole erilisi probleeme olnud. Küll on mul aga tekkinud järgmine küsimus, et kas vananedes on ohtu, et nimetatud probleem võib hakata tõsisemaid probleeme tekitama? Kas oleks ehk ikka tark mõte lasta see luukild eemaldada?

Tänan!

Arst vastas:

dr Kaidu Meitern

Ortopeed

Artrosportkliinik

Tere!

Üldiselt,kui ei ole valu ja funktsioonihäireid ei tehta operatsiooni.Proovikiviks olgu koormuse tõstmine-kui tekib valu,soovitaksin ikkagi artroskoopiat.Probleem vanaduses-sõltub suurel määral vigastuse,luu(kõhre-)tüki suurusest,aga lahtine luukild tuleks küll eemaldada.

Tervitades,dr.Kaidu Meitern