Põlveliigese vahetuse järgne taastumine 19.02.22 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Põlveliigese vahetuse operatsioonist on möödas 1 kuu, küsimus põlve koormamise kohta. Kui pikka aega järjest kuu peale operatsiooni istuda tohib (operatsioonijärgsel kuul tohtis istuda iga kahe tunni järel 20 minutit korraga), ja kui pikka maad korraga (ajaliselt) kahe kargu abil käia tohib, et jalga mitte liigselt koormata? Millal tohib alustada kerget treeningut velotrenažööriga?

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Põlve koormamise osas kindlaid normatiive ei ole. Tuleb ise jälgida, mis tegevusi teha saab ja mis hetkest tekib ebamugavus/ valu/ turse jne.

Kui tekib valu ja see süveneb, siis see tegevus lõpetada või asendada muu tegevusega. Istudes muuta regulaarselt põlve asendit, siis saab pikemalt istuda.

Juhul kui esineb tagasilöök, siis võtta paar päeva kergemalt ja kasutada põlvel külma kompressi.

Velotrenažööriga võib sõita nii vara kui võimalik, see eeldab siis teatud põlve liikuvust. Kui valida, siis pigem sôita rohkem rattaga, kui kõndida.

Tervitades,
Priit Ailt