Aasta tagasi põlvetrauma Põlve artroskoopia 03.04.20 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere! Küsimus siis selline?Aasta tagasi kettaheite liigutusega saadud trauma! Ehk siis tulemuseks trauma ..meniski rebend!..jne Lisasin pildi koos kus on arsti poolt Anamees,diagnoosi põhjendusja haiguse kulg! jne .Täpsustuseks lihtsalt et peale artroskoopiat on möödunud umbkaudu aasta ! Põlv samast kohast valusam kui enne oppi! Ja enamus ajast ikkagi möödub longates oleneb muidugi koormusest! Opi teinud arsti juurde tagasi pöördudes vihjas arst et enam midagi eriti teha ei saa kuna kuluvus suur jne ! Uurin lihtsalt kas asi on tõesti nii ja pole mõtet enam arste ortopeede tüüdata! Lihtsalt peab nii hakkama saama! Või on mingi lahendus olemas mis aitaks põlvel vähe paremini taastuda! hakkama saada!Mida te soovitaks! Mida peaks tegema või millele saaks tähelepanu pöörata et natuke paremaks saaks!Enamus asju saan teha läbi teise põlve mis saab eriti suure koormuse!Ja ega ka teine põlv suurt midagi head pole!Liigesed üleüldse kõik valulikud aga see selleks!

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Kuna kaebused on püsinud viimased 10 kuud, siis võib alati kaaluda võimalus, et selle aja jooksul on tekkinud funktsiooni langus, kuna pideva valu korral hakkab keha valu tekitavaid liigutusi vältima.

Saan aru, et põlve koormusvabalt liigutamine ei ole valus, põlve sirutus-painutus maksimaalses ulatuses. Juhul kui kui tunned, et põlv võiks rohkem liikuda, siis soovitan reie esi- ja tagakülje lihaseid venitada, et suurendada põlve liikuvust. Võimalik, et juba see vähendab valu.

https://www.youtube.com/watch?v=VyF5j5slmag
https://www.youtube.com/watch?v=D0KhthJtNec

Juhul kui põlv liigub vabalt, siis tuleb tegeleda liigesstabiilsusega, mis on kindlasti trauma, operatsiooni ja valu fooni korral langenud. Põlve stabiilsus harjutusi tuleks teha koos jõuharjutustega, eriti reie esiküljele.

https://www.youtube.com/watch?v=DlqRVc4Sj5M
https://www.youtube.com/watch?v=yp1MSpwJcIg

Mida stabiilsem on põlv ja mida tugevam on reie esikülg, seda väiksem on valu põlves! Kõhrekahjustust me muuta ei saa aga saame muuta põlve funktsionaalsust.

MRT pildilt on näha kõhrekahjustust, variant on pöörduda mõne teise ortopeedi juurde, just valuravi osas - liigesesisesed "määrivad" süstid, elektriravi vms.

Variant on proovida ka füsioterapeudi vastuvõttu, just valu vähendamise osas - nõelravi, teipimine, pehmekoe teraapia võttes jne.

Viimased variandid pole hetkel kahjuks võimalikud, kuna kriisiolukorrast on tavapärane abulatoorsed vastuvõtud peatatud.

Kõike head,
Priit Ailt