Näpp sai viga. 08.12.19 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Poolteist kuud tagasi oktoobri lõpus kukkusin jalgrattaga ning parema käe keskmine sõrm läks liigesest välja ja oli ca 45 kraadi vasakule viltu. Panin ta koheselt klõpsatades algasendisse tagasi, valu hetkel ei tundnud kuid õhtuks-hommikuks muutus näpp kangeks ja liigutades valusaks. Lootsin, et see läheb ajapikku üle ja ise korda, aga pole läinud. Teen nüüd küll näpule aegajalt kõverdamis trenni aga ta pole taastunud, ikka on kõverdades kange ja valus ja loota selle näpu tugevusele ei saa. Ka on see liiges jäänud paremalt poolt jämedaks.
Kas nüüd, veel nii hilja annab veel midagi paremaks teha või pean lihtsalt leppima sellega, mis on.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Sõrmeliigeste traumade korral võibki taastumine kaua aega võtta. Võimalik, et trauma käigus rebenes mõni side, mis kasvab aeglaselt kinni tagasi. Senikaua kuni side pole taastunud ei saagi sõrm veel korrektselt liikuda. Jämedam võib liiges olla luutursest, mis ka ajaga kaob. Selle puhul võib kasutada külma. Liigutada võib kuni valuni, passiivseid (teise käega) liigutamisi võib teha samuti kuni valuni.

Arvan, et kuna sõrm hetkel ikkagi pigem liigub ja talub teatud koormust, siis tuleb edasi tegelede selle võimlemisega ja koormuse andmisega. Igaksjuhuks võib lasta perearstil või EMOs röntgen pilt teha aga usun, et kirjelduse põhjal sealt midagi olulist ei leita ja ravi on ikkagi pigem konservatiivne.

Edu soovides,
Priit Ailt