Hüppeliigese sideme vigastus 15.05.17 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere! Murekohaks on parema jala hüppeliiges mille aastaid tagasi ära väänasin koledasti, pidin karkudega liikuma, emos soovitati Fastum Geeli peale panna ja kõik. Küll aga sellest ajast saati väänan suhteliselt kergelt jala ära eriti ebatasasel pinnal. Ühel korral pandi lausa jalg kipsi kuna oli ka kusagil mõra olnud. Samuti olen väänanud ära ka vasaku jala, kuid selega esineb väänamisi harvem. Parema jalaga täiesti kardan ebatasastel pindadel kõndida kuna peale väänamist on see valu lihtsalt üle mõistuse. Peale väänamist muidugi algul kõndida ei saa ja hiljem ainult longates. Mõistagi ei mahu paistetuse tõttu ka jalats jalga. Tulemas on kaitseväe arstlik komisjon ning ennem seda sooviksin uurida kelle poole täpsemalt pöörduda, et olukorra tõsidusest rohkem aimu saada ja mingi diagnoos panna, kuidas ravida? Ebameeldiv oleks kaitseväes pidevalt ringi longata ja oma jalga lihtsalt lõhkuda.

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Tegemist on suure tõenäosusega hüppeliigese külgmiste sidemete rebendiga, sellest tulenevalt on jalg paistes ja esineb sinikas rebendi piirkonnas. Pidevad korduvad traumad näitavad, et side pole lõplikult ära paranenud ja selle pärast on liiges ebastabiilne. Side on vaja taaskord tööle panna, et ta liigest stabiliseeriks.

Stabiilsuse parandamiseks tuleb teha igapäevaselt tasakaalu harjutusi:

Kummilindiga hüppeliigese sissepoole pööramine, 5X20 kordust
https://www.youtube.com/watch?v=v_zjz5mOvuY

Ühel jalal seismine, 5X60 sek
https://www.youtube.com/watch?v=LRoG-lLYU1A

Trepi astmel kontrollitud kanna langetamine, 5X20 kordust
https://www.youtube.com/watch?v=ZcwaMVXlvJ4

Lisaks võite veel vaadata "ankle stability exercises"

Turse ja valu vastu aitab magnetravi, seda saab Teile määrata ortopeed või füsioterapeut, näiteks SA Spordimeditsiini keskuses/ Füsioteraapia Kliinikus. Lisaks sellele aitab taastumisele kaasa regulaarne hüppeliigese teipimine, mida esialgu teeb füsioterapeut ja hiljem saate sellega ise jätkata.

Tervitades,
Priit Ailt