Radikuliit 25.07.01 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Mu 30-aastasel mehel on "lülidevahelise diski rebend koos selle sisu väljasopistumisega, mis surub peale seljanärvile" - umbes niipalju jäi arsti jutust meelde. Ilmselt on tal lihtsamalt öeldes radikuliit ( selja valu ja kangus ning ajuti varvaste mittetundmine ja jalgade "suremine" kestavad juba umbes 7 aastat ). Käesoleva aasta aprillis tegi läbi kahenädalase ravikuuri Sirdaludi ja Diclofenakiga ( selg oli väga kange ja valus ). Nüüd juulis, kodus kraavi kaevates, käis seljas mingi naksakas koos hirmsa valuga ja jalad ei kandnud enam. Kiirabi tegi Diclofenaki süsti. Esimesed kolm päeva oli mees pikali põrandal ja ei saanud isegi külje peale keerata - selg oli väga valus ja jalgu ei saanud seoses sellega liigutada ( õnneks ta neid ikka tunneb ). Nüüd, 5-ndal päeval ta kõnnib kiirusega 1 meeter 10 sekundiga, aga selg ei kannata üldse mingit liikumist või pööret. Kõndima peab nii, et käed peavad kogu aeg kuhugi toetama ja parem jalg mingil ootamatul hetkel tahaks nagu ära nõrkeda ja siis on kohe tasakaal kadunud. Valu on nii tugev, et mees läheb näost lubivalgeks ( mis on mulle meie 10-aastase abielu juures esmakordne nähtus ja seepärast hirmutab mind ) jatundub nagu võiks kohe minestada. Arst arvas, et proovime ikka veel rohtudega ja kui see ei aita, on olemas kirurgilise vahelesekkumise võimalus. Tahakski teada, kui hirmus vaev selle seljaga peab olema, et arst oleks nõus andma saatekirja haiglasse lõikusele ( või vähemalt vastava ala kirurgi konsultatsioonile ). Ise küll arvan, et kui kolm kuud tagasi on tehtud küllalt tugev tabletiravi ja nüüd peab uuesti samu rohte sisse sööma, siis ei ole ju sellisel kombel ravist kasu. Kuna mu abikaasa on ehitustööline ja see on ta ainus väga hästi omandatud eriala, siis sellised kurnavad haigushood mõjuvad ka meie pere rahalisele seisule pahasti. Kas selline kirurgiline vahelesekkumine on ohtlik, kui kaua võtab aega taastumine ja üldse - kumb on Teie meelest õige, kas aastatepikkune tabletiravi või lõikus?

Tänan väga vastuse eest.

Arst vastas:

dr Kaidu Meitern

Ortopeed

Artrosportkliinik

Tere!

Jutu järgi oleks Teil õigus saada küll saatekirja neurokirurgile,et kindlaks teha,kas on tegemist lülidevahelise ketta prolapsiga(rebestusega) või mitte.Seda saab teha kindkaks kliinilise uuringu jakompuuter või magnetuuringu abil.Ja neurokirurg ütleb, kas on näidustus opiks .

Paranemist,kas opi või konservatiivsel meetodil,soovides-dr.Kaidu Meitern