Akne ja karvakasv 19.04.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Juba aastaid on esinenud üsna tugev karvakasv kätel, kõhul, lõua piirkonnas, seljal, rindadel ning 7 kuud tagasi tekkis akne, mida pole kunagi varem olnud. Perearstil sai tehtud üldine tervisekontroll ja vereanalüüsid, kus kõik näitajad normi piires olid ning naistearstil tehti ka hulgaliselt analüüse + hormoonide test, ka seal ei olnud ühtegi näitu, mis oleks liiga kõrge olnud. Mainin igaks juhuks veel, et mens.tsükkel on regulaarne ja probleeme ei esine. Kas oskate öelda, milles saab sellisel juhul veel põhjus olla? Ometigi peab sellist olukorda ju midagi põhjustama. Kas oleks veel vajalik mingeid analüüse teha? Ning kui tumedad karvad kehal ei ole tingitud meessuguhormoonide rohkusest, siis kas pean selle olukorraga lihtsalt leppima?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui günekoloogi poolt tehtud hormoonanalüüsid (sealhulgas messuguhormoonide väärtused) olid normis, siis pole tõepoolest hormoonraviga palju midagi peale hakata ja suure tõenäosusega on tavalisest rohkema karvakasvu põhjuseks pärilikkus. Siiski ka sellisel juhul mõjuvad karvakasvu leevendavalt näiteks hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, mis naissuguhormoonide taset veidi kergitavad. Ka näonahale peaksid beebipillid hästi mõjuma. Igaks juhuks võib oma günekoloogiga hormoonanalüüside tulemused veelkord kõne alla võtta. Kui günekoloogil on mingeid kahtlusi või midagi jäänud ebaselgeks, võib analüüside tulemusi ka endokrinoloogile näidata. Ida-Tallinna Keskhaiglas ja Tartu Ülikooli kliinikumis võtavad vastu endokrinoloog-günekoloogid, kellel on suur kogemus suguhormoonide hälvetega seotud seisundite alal. Loomulikult võib kasutada kosmeetikakabinettide teenuseid, et liigseid karvu strateegilistest piirkondadest võimalikult efektiivselt eemaldada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.