Kilpnäärme analüüsi tõlgendamine 12.03.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Seoses testosteroonihormooni ülimadala näitajaga (kõigub 3 ja 8 vahel), lasin Synlabis teha ka kilpnäärmehormoonide analüüsi. Tulemus:
TSH 1.54 mIU/l Ref: 0.40-4.00
fT4 11.56 pmol/l Ref: 11.5-22.7
TPO IgG 34kU/l Ref: <60

Kas ft4 referentsväärtuse alumises servas asuv näit viitab kilpnäärme võimalikule alatalitusele? Kas sellise näidu korral võib olla mõjutatud testosteroonihormoon? Esineb ka energiapuuduse sümptom ja naha kuivus. Muud üldtervise näidud, samuti mineraalainete ja vitamiinide koguste analüüsid on normis.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tavapäraselt ollakse seisukohal, et madal/normaalne FT4 normis TSH ja FT3 puhul kilpnäärme alatalitlust ei näita. Samuti ei peaks see mõjutama meessuguhormoonide tootmist testistes. Siiski on kindlalt vaja välistada hüpofüüsi puudulikkus ja seepärast soovitan pöörduda endokrinoloogi vastuvõtule. Ka meessuguhormoonide asendus võiks madala testosterooni puhul siiski kasuks tulla ja enesetunnet parandada (olete üsna noor mees) - valida tuleb sobiv preparaat ja manustamisskeem.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.