alatalitluse kõrvalnähud 07.02.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, kas kilpnääre võib tekitada kõrvus sahinat(sellist häält)?Vahepeal on ka selline tunne,nagu oleks hõbekõri,selline imelik tunne.Või ka selline tunne,et kibiseb kõris või rõõgub nagu(ei oskagi seletada).Ka hääl ei tule igakord nii valjult kui vaja,peaks nagu pingutama või ajab siis korraks kraapivalt lahtiselt köhatama. Algas kõik siis ,eelmise aasta lõpupoole, kui jäin haigeks-suur nohu,köha,hääl oli ära(ei olnud koroona). Ka hammas oli sel ajal haige.
Pöördusin siis ka kõrva arsti poole,ta väga kindel polnud, et see kõrvast võiks olla.Ta pööras tähelepanu kilpnäärmele, et kontrolligu ma seda.Jah-ja siis tuligi välja,et TSH oli 30,26 ja fT4 10,64.(ka ultraheli näitas siis,et ei tööta stabiilselt) Nüüdseks on saadud kilpnäärme numbrid normaalseks aga...sahinat kuulen ikka.Mõni päev on nii ka,et väga nagu pole ja ..siis jälle ...See on väga häiriv,magades ka.Hakkab täitsa psüühikale .Xanax nagu ei aita.(Suuri koguseid pole proovind).Hakkasin mõni nädal tagasi tarvitama ka zinki,seleeni,rauda(raud on alati madal või madalam olnud.)Kuna mul on pernitsioosne aneemia ,atroofiline gastriit siis ..äkki on seotud ka imendumise häiretest mineraalide koguse vähesus, mis omakorda autoimmuunsuses häireid tekitab.Ma ei tea seda ja synlabis on küll päris kallis zingi määramine verest.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kardan, et tegemist võib olla tinnitusega ja tsingi või seleeni tarbimine siin ei aita. Soovitan kindlasti kuulmist kontrollida ja kõrvaarstiga nõu pidada. Ka kilpnäärme analüüsid peaksid korda saama ja vererõhk peaks olema piisavalt ohjatud. Tinnitusele kahjuks toimivat ravi ei olegi, pigem tuleb sellega harjuda.
Hääleprobleemid on Teie vanuses samuti sagedased. Raskekujulise kilpnäärme alatalitluse korral võivad häälepaelad tursuda ja hääl muutuda kärisevaks. Kui Teie kilpnäärme hormoonanalüüsid on raviga normaliseerunud, ei tohiks alatalitlus häält enam mõjutada. Võimalik on nn. hääle väsimine. Ka hääleprobleemide osas aitab selgust saada nina-kurgu-kõrvaarst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.