Maksa toetavad ravimid 18.11.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 34a vana mees ja söön palju erinevaid ravimeid seoses psüühika häiretega ja probleeme on/oli alkoholiga. Hetkel käin alkoholi võõrutusprogrammis ja alkoholi tarbimine oluliselt vähenenud.
Eelnevast tulenevalt on mul maksa näitajad kõrged. Niipalju kui ma digiloost kätte sain siis ASAT 50ü/l, ALT 51ü/l, Üldrasv 6.0 ja HDL/LDL kolesterool ka veidi paigast ära. Üldkolesterool normis 5,2 . Uurea 8,3 eGFR 112,6.
Toitumine on küllaltki tervislik. Vähendasin ka searasva tarbimist. Võtan omega3 lisa ja omega 6 tuleb maarjaohaka õlist ja mõnest tilgast rapsiõlist ja sellest mis lihas on. Poolfabrikaate ei tarbi. Kala küll palju ei söö kuna maksab palju üldjuhul. Kõik vitamiinid ja mineraalid saan tublisti üle normi tavatoidust kätte.
Nüüd küsimuse juurde. Mida oma maksa toetamiseks võiksin apteegist juurde osta. Valik on üsna lai. Õpin küll farmatseudiks aga kõiki maksale toimivaid toidulisandeid pole veel suutnud endale selgeks teha. Võib-olla piisab ainult sortsust maarjaohaka õlist hommikusmuuti sisse või peaksin veel midagi toetavat juurde võtma. Tean, et kõiges on süüdi alkoholi kuritarvitamine aga sellega tegelen ja hetkel alkoholi peaaegu ei tarvita. Samas nagu mainisin võtan suures hulgas retseptiravimeid mis kindlasti paneb ka maksale mingi koormuse lisaks. Küsimus siis, kas peaksin midagi veel maksa toetavat ravimit juurde võtma või piisab, kui piiran alkoholi tarbimist ja vähendan toidus olevaid küllastunud rasvasid ja üldse rasvasisaldust.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mina arvan, et alkoholi tarbimisest hoidumine ja tervislik toitumine on üsna piisavad meetmed maksa kaitseks. Siiski soovitan esitada oma küsimuse ka gastroenteroloogile (mao-soolearstile), kes on ka maksahaiguste spetsialist.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.