2diabeedi toitumine ja süstimine 15.11.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kuna olen 80aastase isa -2 diabeedi haige hooldaja siis palun selgitust. Millal on õige aeg süsti teha- kas enne sööki või pärast? ja puudub igasugune konkreetne info lubatud toidu kogustest. Veel kuidas määrata õige kogus insuliini? Isal veel lisaks diabeedile ka parkinsoni tõbi- veel suht kerge variant.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil oleks vaja diabeediõpetust, mis on vajalik igale diabeetiku hooldajale. Pöörduge selles küsimuses oma perearsti või isale insuliinravi määranud endokrinoloogi poole. Diabeediõpetust teevad spetsiaalsed diabeediõed ja varude esimeseks õppuseks vähemalt tund aega, et saaksite kõik küsimused esitada ja ka vastused üksikasjalikult läbi arutada. Internet oma lühivastustega pole sellise info jagamiseks päris õige koht, aga lühivastused annan siiski:
1. Lühitoimelise insuliini süsti võib teha olenevalt asjaoludest nii enne kui peale sööki. Pikatoimelise insuliini süsti tehakse kas enne uinumist või hommikul enne hommikusööki.
2. Päevane toidu kogus peaks olema selline, et eakas inimene saaks sellest 1500-2000 kcal energiat, millest 50% võiks tulla süsivesikutest. Toidukoguse võiks jaotada 4 toidukorrale.
3. Lühitoimelise insuliini annus sõltub eelnevalt määratud veresuhkru väärtusest, planeeritavast või ära söödud toidu süsivesikutest ja järgneva 3-4 tunni jooksul planeeritud füüsilisest aktiivsusest. Pikatoimelise insuliini annuse adekvaatsust näitab hommikune tühjakõhu veresuhkur - kui see on kõrge, on annus liiga väike, kui kipub madal olema, siis liiga suur
Tervitades,
dr. Anu Ambos.