Kilpnäärme hormoonid ja seotus teiste hormoonidega 15.11.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen mures viimastel nädalatel järsult halvenenud enesetundest.

Varasemalt terve ja ravimeid hetkel ei tarvita.
Kõik kaebuseid hakkasid rohkem kui aasta tagasi ehk 2019.aasta septembris. Mil väga halva enesetunde tõttu pandi mind haiglasse. Diagnoosiks kilpnäärme ületalitus toksilise difuusse struumaga. Haiguse kõige ägedamas staadiumis olid vereanalüüsi näidud: TSH: 0,01 ; ft3: 12,6; ft4: 37,3. Haiglas tehti ultraheliuuring kilpnäärmest, mis korras ja kõhukoopast( põrn suurenenud), ja MRT ilma kontrastaineta peaajust. Holter monitooring südamerütmist ja tavaline EKG, millelt oli näha tahhükardia, ehk südamerütm puhkeolekus üle 100 löögi.
Sain ületalituse raviks propüültiouratsiili vastavalt endokrinoloogi määratud annustele, mida siis ravi edenedes hakkasime vähendama. Lisaks tarvitasin vastavalt vajadusele kiirenenud südamerütmi vastu ka propronooli. Ka enesetunne hakkas vaikselt paranema. Detsembri lõpuks läks enesetunne taas väga halvaks ja analüüsist oli näha juba ületalituse foonil tekkinud kerget alatalitlust. Vähendasime veelgi ravimidoosi kuni ühel hetkel arst ütles, et peab lõpetama hetkel ravimiga ja vaatama kuidas analüüsid püsivad( et tavaliselt tarvitatakse ravimit1-1,5 aastat). Jõudsin antud ravimit tarvitada 2 purki 100 tabletilist, ja ajaliselt umbes 2,5 kuud. Peale seda on analüüs püsinud korras, regulaarselt on määratud uus analüüs. Ja enesetunne on samuti vaikselt paranenud.
Suvel sooja ilmaga kuumalaine ajal esines taas tugevat peavalu, südamerütmi kiirenemist, kokkukukkumist ja ebamugavustunnet kogu kenas. Kõik need samad sümptomid, mis ka ületalutluse ajal. Kuigi analüüsid siis korras.
Nüüd rohkem kui aasta hiljem olen soovinud natuke joogat ja kergemat treeningut teha, aga iga kord peale liigutamist on väga halb ja enesetunne halveneb veelgi. Kas see võib olla seotud, et kilpnäärme töö on taas kuidagi häiritud? Viimase nädalaga läheb enesetunne iga päevaga aina halvemaks. Viimased analüüsid tehtud oktoobri lõpus TSH: 2,87; ft4: 12,8.
Uuringi, kas antud ägedast ületalitlusest on võimalik, et ka mõne muu olulise hormooni töö on häirunud ning millega seostada halba enesetunnet, mis oma olemuselt on täpselt sama nagu kilpnäärme ületalitluse puhul? Mis on veel need analüüsid, mis aitaksid leida kõrvalekalde organismis? Tahaksin väga taas ennast hästi tunda.

Heade soovidega.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui kilpnäärme hormoonanalüüsid on korras (viimased oktoobri lõpus tehtud analüüsid on tõepoolest korras) ei ole kilpnääre Teil esinevate vaevuste põhjuseks. Kilpnäärme ületalitluse korral esinevad vaevused - väsimus, südamekloppimine, higistamine, ärevus jne. ei ole spetsiifilised kilpnäärmehaigusele, vaid sagedased ka paljude teiste terviseprobleemide puhul. Samuti ei arva ma, et kilpnäärme ületalitlus oleks oluliselt mõjutanud teiste endokriinorganite talitlust või hormoonide taset. Soovitan pöörduda pigem perearsti poole üldisemaks tervisliku seisundi hindamiseks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.