Tulemuste vastused 29.09.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, andsin vereanalüüsid endokrinoloogi juures ja ei jõudnud mingi põhjusel sinna konsultatsiooni. Kurtsin pideva väsimuse ja stressi üle. Sellega seoses ei ole suutnud ka kaalu langetada, pigem kui midagi läheb alla tuleb topelt juurde. Vaatasin hiljem (aasta) analüüsi tulemusi mis olid digiloos üleval ja mul tekkis paar küsimust.
Testosteroon 11.9nmol/L
Kasvuhormoon 0.355 mU/L Ref. väärtus <30
S-TSH 1.24 normides
fT3 ja fT4 normides
Kortisool 9,3 nmol/L Ref. väärtus 138-690
FSH 3.5 U/L Ref.väärtus 1.5-12.4
Prolaktiin 341 mU/L Ref. väärtus 86-324
Ferritiin 114 ug/L Ref.väärtus 30-400
P-ACTH 0.3pmol/L Ref.väärtus 1.6-13.9*
Kaltsium (ioniseeritud) on ülemise piire peal (1,27 mmol/L)
Enim küsimusi tekkis seoses kortisool, FSH,Prolaktiin, Ferritiini ja P-ACTH) näitudega. Kas ma peaksin pöödruma uuest perearsti poole, et kontrollida neid näitusid uuesti?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie analüüside tulemusi aitab tõlgendada ikkagi need määranud endokrinoloog. Kui Te mingil põhjusel konsultatsiooni ei jõudnud, tuleb tohtriga teisel viisil kontakti otsida (enamusel endokrinoloogidest on avalikud meiliaadressid vms.) Perearstil ei ole ja ei peagi olema kompetentsi kõikide hormoonanalüüside tulemuste hindamiseks ja edasiste uuringute planeerimiseks. Rahustuseks võin nimetada, et prolaktiini, ferritiini ja FSH-ga probleeme pole. Tähelepanu äratavad ebatavaliselt madalad ACTH ja CORT väärtused - seega peab hindamiseks teadma testimise asjaolusid (näiteks - millisel kellaajal analüüs võeti ja ega ei olnud tegemist supressioontestiga).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.