Kilpnäärme ületalitlus ja täiskõhu tunne 29.04.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere olen 34a naine, kaalun 60 kg ja 175 pikk. Mul on kilpnäärme ületalitlus välja löönud elus 4x. Kahe kuu jooksul peale ravi näidud normaliseeruvad ja siis jälle 4-5a kõik korras. Nagu elan stressirikast elu mingi periood, lähevad kohe näidud korrast ära. küsimus aga selles, kui ületalitlus jälle aktiivne ( hetkel korrast ära proovid) siis ei tunne täiskõhu tunnet. Kas olete sellise nähtusega kokku puutunud? Ei ole pidevat nälga, söön iga 3-4h tagant. Olen kursis tervisliku toitumisega- kui kilpnäärme proovid korras, seda probleemi ei ole. Kas see võib tulla sellest et hormoonid kuidagi kehas paigast ära? Kuna ükski arst ei oska sellele probleemile lahendust leida, on väga raske elada nii et sööd, aga midagi ei tunne paele söömist. Kas see võib olla rohtude kõrvalmõju? Kilpnääret pole ära lõigatud, olen saanud vaid tableti ravi.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme ületalitluse korral on energia kulu organismis oluliselt suurenenud - süda töötab kiirenenud rütmis, lihaste toonus on tõusnud, organismis toodetakse rohkem soojust kui vaja läheb, higinäärmed ja seedetrakt töötavad hüperaktiivselt jne. jne. Seega on energiabilanss organismis kilpnäärme ületalitluse korral negatiivne ka siis kui inimene teadvalt aktiivne ei ole ja söögiisu tavaliselt suureneb. Eriti suur isu tekib energiamahukate s.t. rohkelt süsivesikuid sisaldavate toitude järgi. Lisaks võib olla ka, et tavapärane toidukogus täistunnet ei tekita. Seega ei ole tegemist ravi kõrvaltoimega, vaid kilpnäärme ületalitluse kaasneva kohastumisreaktsiooniga, mis soodustab suuremat energiatarbimist, et ületada tekkinud energiadefitsiiti. Kui ületalitlus möödub, tuleb ka täistunne peale sööki taas tagasi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.