Miks ma juba ei rasestu? Mida uurida? 30.01.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Kuidagi ei õnnestu rasestuda juba 6 kuud. Viimased kaks rasedust sai saavutatud väga kiiresti, kuid nüüd kolmas laseb ennast oodata, mistõttu tundub, et midagi võib valesti olla.

Hemogramm, d-vitamiin, raud, foolhape jms on kõik normis. Arst on ultrahelis korduvalt näinud, et munarakk küpseb. Ovulatsioonitestiga saan triibud kätte. Seksime mõni kuu iga päev ja teine kuu jälle üle päeva. Ainuke asi, mis on, et luteaalfaas on pärast viimast rasedust paar päeva lühemaks jäänud kui varem. Nüüd on see ca 10-11 päeva. Samas progesterooni tase justkui oleks normis. Midagi enne päevi ei määri, valusid ei ole. Iga kord pärast ovulatsiooni kuni uute päevadeni on väga kerged krambi või venimislaadset tunnused kõhus. Aga tõesti väga nõrgad. Menstruatsioon regulaarne, tsükkel 25-26 päeva. Päevad kestavad umbes 5-6 päeva, valusid ei ole.

Kuna ei kannatanud järgmise arsti visiidini, tegin omal algatusel järgmised analüüsid (analüüsid sai tehtud luteaalfaasi poolepeal):

Progesteroon 49,85 nmol/l
Östradiool 806,0 pmol/l
Prolaktiin 125 mlu/l
Testosteroon 0,9 nmol/l
Suguhormooni siduv globuliin 245 nmol/l
Vaba androgeeni indeks 0,4%

Kilpnääre:

TSH 0,04 mIU/l
FT4 21,53 pmol/l
TPOak 49 kU/l

Varasemate raseduste puhul on mind just kimbutanud kilpnäärme mõningane alatalitus, kuid pärast rasedust on see korda saanud. Hetkel mingeid ravimeid ei tarvita. Lugesin siitsamast kliinikumist, et kui ovulatsioon toimub, siis ei tohiks see madal näitaja olla viljatuse põhjuseks.

Oskate midagi kommenteerida või anda nõu, mida võiks veel kontrollida?

Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui ovulatsioon toimub, peaks hormoonidega kõik korras olema. Ainus kõrvalekalle Teie analüüsides on TSH mõningane supressioon, FT4 on normi ülemisel piiril. See kõrvalekalle tegelikult rasestumist segada ei tohiks. Siiski võiks kilpnäärme hormoonanalüüse 1 kuu möödudes korrata. Ärge muutuge kannatamatuks, ka stress võib rasestumist pidurdada. Rahu, ainult rahu - aega Teil on!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.