Autoimmuunne türeoidiit 20.04.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Mina käisin perearstil oma kohutava väsimuse, peavalu, käte ja jalgade külmuse pärast , küll liiga kuum siis liiga külm. Vahest selline tunne nagu sipelgad jooksesid üle keha. Klaar nägu on muutunud valgeks, punniliseks. Keel muutus sakiliseks . Hääl muutub kõrisevaks nagu oleks suitsetanud. Sümptomid pole korraga , küll üks häda küll teine. Juuksed langevad välja , probleem peanahaga( valus, kõõmja vahest tekivad punnid) Varem olin väga terve. Üldvereproovid korras
Tehti kilpnäärme proovis mis olid korras aga kuna internet suur ja lai siis avastasin et tuleks kontrollida ka antikehi. Otsustasin maksta kilpnäärme testi eest hormoon korras aga TPO ak >1300.
Arst saatis endokrinoloogi juurde antikehad ikka 1300 ja ultraheli uuringua selgus et kilpnääre hajunud/laialivalgunud ja ära näritud. Kas see tähendab et mul hashimodo ? Ja kui minu vaevused pole sellest tingitud siis millest need on ?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TPO-AK tiitri tõus viitab autoimmuunsele türeoidiidile. Tõenäoliselt viitavad sellele ka ultraheliuuringul leitud muutused kilpnäärme koes (kuigi midagi ei ole seal laiali valgunud ega keegi pole käinud Teie kilpnääret närimas). Kuna kilpnääre talitleb siiamaani normaalselt (hormoonid on korras), pole ükski Teil esinevatest vaevustest kilpnäärmega seostatav. Otsida tuleb mujalt. Küll aga peate kord aastas perearsti juures kilpnäärme hormoone kontrollima, et tulevikus võib-olla kunagi tekkivad talitlushäired varakult üles leida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.