Põlvevalu autoimmuune türeoidiit alatalitlus 29.12.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Eelmise aasta detsembris diagnoositi autoimmuune türeoidiit alatalitlusehäirega. Selle aasta märtsiks leidis arst sobiva L-Thyroxini annuse 50/100 mcg ülepäeviti. Täheldasin, näonaha halvenemist (punnid) alates sellest kui hakkasin hormooni tarbima, (just annuse suurenemisel). Rääkisin oma endokrinoloogiga, kuid tema ei seosta aknet L-Thyroxiniga. Kuna alatalitlus polnud märkimisväärne, siis leppisime kokku, et jätame mingiks ajaks ära (siianii pole kasutanud) ning näonahk kohe parem. Kas L-Thyroxin võis nt hormoonid paigats lüüa või kuida on seotud näonahk ja L-Thyroxin?

Mure selline, et eelmisest aastast saadik on muret teinud põlv, vahetevahel esineb põlvevalu (ei ole seotud liikumisega). Valu on selline tuikav, kiirgub ka reide. Panin tähele seda, et kui kasutasin L-Thyroxini, siis valu polnud. Kas kilpnääre ja põlvevalu võivad olla omavahel seotud? Mida soovitate?

Suured Tänud Teile!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Näonahk, hüpotüreoos ning selle asendusravi L-türoksiiniga on seotud sellevõtta, et kompenseerimata alatalitlus muudab naha kuivaks, alatalitluse kompenseerimisel aga suureneb nii higi- kui rasunäärmete talitlus taas normini. Võimalik, et rasune näonahk võibki hüpotüreoosi olukorras "paraneda", kuid arvestades kõike muud kahjulikku, mida alatalitlus organismis teeb (tursed, kõhukinnisus, kaalutõus, viljakuse pärssimine, ajutegevuse aeglustumine jne. jne. - kokkuvõttes "vananemine kiirendatud tempos") on minu meelest õigustamatu noore naise puhul alatalitlust mitte ravida. Näonahka tuleb parandada asjakohaste kosmeetiliste võtetega.
Põlvevalu ma küll hüpotüreoosiga ei seostaks. Pigem on valu lakkamine L-türoksiini võtmisel lihtsalt juhuslik kokkusattumus. Kui põlv teeb haiget pikemat aega, tuleb sellest perearstile rääkida ja vajalikud uuringud teha.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.