Hüperparatüreoidism ja operatsioon 29.05.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Küsimus on, et milliste analüüside väärtuste juures on näidustus kõrvalkilpnäärme operatsiooniks?
Mui on aasta jooksul PTH olnud üle normi 9-12 pmol/l
Ca ja iCa on kõikunud normi ümber
Ca suurim väärtus 2,68
iCa 1,37
CT 0,59
Fosfaat 1,07
Aluseline fosfataas 48
D vitamiin 62-92
D vitamiini võtmine suurendas PTH taset ja vähendas Ca taset. Suured annused 100 mikrogrammi päevas tekitasid halva enesetunde, veresoontes ajus, rindades ja neerudes hakkas torkima. D-vitamiini ärajätmisel, 3 päeva pärast, need sümptomid kadusid.
Mida soovitate, kas operatsioon aitaks?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Teie kaltsiumi ja parathormooni väärtused lubavad esialgu lõikusest hoiduda. Loomulikult peate olema endokrinoloogi jälgimisel ja tegema analüüse vähemalt 2 korda aastas. Kui kaltsiumi tase on tulevikus tõusutendentsiga, ilmnevad neerukivid või neerupuudulikkus, oluline luuhõrenemine või seedetrakti vaevused, võib alati lõikuse kasuks otsustada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.