Suurenenud kilpnääre 23.03.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Viimase pooleteise aasta jooksul on mul kilpnäärme piirkond suurenenud, samuti on mul olnud umbes sama kaua või veidi rohkem krooniline köha (olen olnud ca 9 aastat ka suitsetaja). Viimasel ajal on olnud veidi raskem juues ja süües ka neelata, aga see ei ole olnud väga tuntav ehk söömist ja joomist see ei sega. Töö on mul üsna stressirohke ja toitumine ja magamine on mul pikalt paigast ära olnud. Panin nüüd ka endokrinoloogi juurde aja kirja, aga oskate te öelda, kas esialgsete tunnuste pinnalt võib asi olla tõsine (kas tõenäoliselt oleks vaja kirurgilist sekkumist) või mitte? Ja kui ma panin erakliinikusse aja kirja, siis kas esmasel visiidil tehakse ka proovid või vaadatakse lihtsalt üle ja pannakse proovide tegemiseks eraldi aeg (miline võiks olla tavaline praktika)?

Tänan!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme suurust ei määrata pealevaatamisega. Kõige lihtsam viis on palpatsioon (katsumine) kogenud arsti poolt, tänapäeval tehakse siiski suurenemise või sõlmeliste muutuste kahtlusel ikkagi kilpnäärme ultraheliuuring - see tuleb teha ka Teil. Kui kilpnääre on tõepooest suurenenud, oleks asjakohane selgitada ka selle põhjus. Selleks on tõenäoliselt vaja teha ka vereporoov.
Kroonilist köha ja neelamistakistust võib täiskasvanud inimesel põhjustada ainult väga suur struuma ja siis on tõepoolest sageli vaja ka lõikust. Isiklikult arvan, et Teie puhul olukord nii hull ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.