pikkus 12.12.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen 16 aastane (sain 1 kuu tagasi) ja tahaks oma pikkuse kohta küsida kas see on normaalne. Käin 9.klassis ja olen kõigest 166 cm pikk. Olen klassi poistest kõige lühem, ja öeldakse et ma peaks pikem olema. Olen emast kindlasti pikem, ema on mul väga lühike. Isaga olen vist sama pikk. Vend on mul ka aga tema on juba täiskasvanu, ning tema kasv on normaalne ma arvan. Et tahtsingi küsida kas oleks kasvu ka kuidagi juurde saada?! Ja kas mu kasv on normaalne? Eriti ei meeldi et nii lühike olen.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui olete 16-aastaselt emast pikem ja isaga sama pikk, on Teie kasv tõenäoliselt normaalne. Suure tõenäosusega lisanduvad veel mõned sentimeetrid ja kasvate lõpptulemusena isastki pikemaks. Igaks juhuks võite siiski oma perearstiga nõu pidada, kes hindab Teie kehalise arengu vastavust eale ja kontrollib kahtluse korral kasvutsoonide avatust. Kui kasvutsoonid on sulgunud, ei aita kasvada enam mingi vägi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.