Hääl ära 10.08.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul oli mai lõpus kilpnäärme operatsioon.Opereeriti kogu kilpnääre,kasvajat ei olnud,oli mõõdult väga suur sõlm,nüüd hääl ära ja nõrk juba üle 2 kuu. Käidud ka kurguarsti juures,häälepaelad polevat vigastatud.Mul on töö ,kus pean inimestega igapäev pikalt suhtlema,hääl aga nii madal ja vaikne,õhtuks ära.Kas see jääbki nii,või on mingi võimalus endist häält tagasi saada.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Põhimõtteliselt on võimalik, et kilpnäärme lõikuse käigus vigastatakse häälepeala innerveerivat närvi. Kirurg püüab seda küll vältida, kuid kui lõikus on tehniliselt piisavalt keeruline (suur kilpnääre, kilpnäärme vähk vms.), võib mõnikord harva see siiski juhtuda. Sel juhul on peale lõikust larüngoskoopial võimalik näha, et ühe või raskemal juhul mõlema häälepaela liikuvus on piiratud. Kui kurguarst nägi normaalset liikuvust, on see lootustandev. Kui hääl 2-3 kuu möödudes ei taastu, soovitan veelkord kurguarstiga nõu pidada - ehk on tegemist hoopis kõri limaskesta põletiku või muu taolisega.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.