Nõrk hääl peale operatsiooni 21.04.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Poolteist kuud tagasi opereeriti mul kilpnäärmesõlm. Häält ei olnud mul peale operatsiooni peaaegu üldse, ainult suure pingutusega sain kähinal rääkida. Nüüdseks on hääl nõrk ja õhtuks läheb hääl ära. Kurguarst ütles, et parem häälepael ei funktsioneeri ja hääl jääbki eluks ajaks selliseks.
Kas siis tõesti midagi teha ei saa? Kas on võimalik, et suure pingutuse all ütleb üles ka teine häälepael?Peaksin ma midagi silmas pidama, jälgima? Mul on töö, kus peab palju rääkima ja vahel on lihtsalt jõuetu viha, sest ma lihtsalt ei jaksa rääkida. Ometigi ütles kirurg, et kõik läks plaanipäraselt.

Naine (30a)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärmelõikuse käigus vigastati paremat häälepaela innerveerivat närvi, mis põhjustas häälepaela pareesi ("halvatuse"). Kui töö on selline, et nõuab pidevat rääkimist, soovitan pöörduda konsultatsioonile Tartu Ülikooli Kliinikumi Kõrvakliinikusse. Võimalik, et teatud foneetiliste harjutustega on võimalik aja jooksul hääletekitamist siiski mõnevõrra parandada.
Teise häälepaela pärast siiski karta pole vaja.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.