Kilpnäärme kerge alatalitus ja mõju lootele. 23.07.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Enne rasedust tehti mulle kontrolli mõttes igaks juhuks hulk erinevaid analüüse, mis kõik olid enam-vähem korras. 23.10.2015 tehti mulle TSH analüüs, mis näitas 1,62.

Veebruaris 2016 rasestusin. Rasestumisega probleeme ei olnud ja juba nö esimese kuuga saime triibud. Laps peaks sündima novembri alguses.

Esimene kuu oli rasedus üsnagi kerge. Seejärel läks olukord hulluks. Tekkisid meeletud iiveldushood ja oksendasin ca 2-3 korda iga päev. Samuti pidev väsimus. Toitumine oli väga ühekülgne ja ebatervislik. Sõin ainult seda, mis vähegi oksele ei ajanud - vahel päevade viisi ainult boršši või vahel kartulisalatit. Köögi- ja puuviljad ajasid reeglina oksele ja neid ei puutunud. Jäin ka haiguslehele. Vereanalüüsid olid korras.

Umbes teise trimestri keskpaiku iiveldushood ja oksendamine kadusid ning jäi ainult meeletu väsimus. Seepeale uuriti südant, mis oli ehk pisut aeglane, aga üldjoontes korras. Madalamapoolseks hinnati ka vererõhk, aga ei midagi erilist. Samuti tehti kilpnäärme kontrollimiseks analüüsid, mille tulemused olid järgmised:

TSH 2.92 (0.27 .. 4.20 mU/L)
fT4 9.1 ↓ (12.0 .. 22.0 pmol/L)
TPO IgG 10 (<34 kU/L)

Arst ütles, et kilpnäärme kerge alatalitus ja kirjutas ravimid. Mulle oli see suhteliselt üllatav diagnoos, sest mingit kaela turset mul ei ole ja samuti ei ole ka kaalutõus midagi nii müstiliselt suurt (ca +6 kg).

Nüüd ma hirmsasti muretsen, et kas see alatalitus on kuidagi mõjutanud loote arengut? Kas ma saaksin veel midagi omalt poolt teha,et lapse heaolu kindlustada (uuringud, vitamiinid....)? Siiani on kõik loote ultraheliuuringud, tita südamelöögid jms alati korras olnud.

Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kilpnäärme hormoonanalüüsides on TSH olnud korras. Kas FT4 suhteliselt madal tase normis TSH foonil vajab korrigeerimist, on diskuteeritav. Raseduse korral on ehk siiski parem karta kui kahetseda ja väike annust L-türoksiini (50 mcg päevas) Teile kindlasti kurja ei tee. Loote väärarengut pole küll põhjust kahtlustada ja mingeid lisauuringuid pole samuti vaja. Tulevase lapse tervisele on kõige parem kui kaunist suve maksimalselt ära kasutate - lõõgastute, liigute, sööte kohalikke marju-puuvilju-juurvilju ja tunnete lapseootusest rõõmu. U. 3 kuud peale sünnitust võiksite kilpnäärme talitlust kontrollida. Suure tõenäosusega Te L-türoksiini siis enam ei vaja.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.