Kas viga võib olla kilpnäärmes? 07.12.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Mure seisneb selles, et umbes 1,5 kuud tagasi jäin ma mingisugusesse viirushaigusesse (mandlid paistes, palavik, nohu). Põdemise kolmanda päeva õhtul olin aga juba passimisest tüdinenud ning enesetunne oli natukene parem ning otsustasin minna jõusaali, kus tegin kerge trenni. Järgmisel päeval puhkasin ning haigus hakkas vaikselt mööduma. Sellele järgneval päeval otsustasin veel õhtul minna treeningule, mille käigus sain 1,5h tunni jooksul kõvasti vatti, pidev rahmeldamine ning pulss tõusis vahepeal väga kõrgeks. Peale treeningut hakkas mul pea vasaku külje pealt valutama, kuid ma ei pidanud seda väga eriliseks, sest olin just haigusest taastumas ning pidasin seda peale suur pingutust normaalseks. Lisaks läksin veel samal õhtul sünnipäevale, kus tarvitasin alkoholi ning võimalik, et sain ka külma.
Järgneva päeva hommikul oli pohmakas, kuid otsustasin siiski minna trenni (jooks+ jõusaal). Peale jooksu tundsin, kuidas mul hakkab paha olla ning olin justkui vati sees. Päris hirmus tunne oli. Läksin siis koju ning see sama tunne tuli mul hooti päeva jooksul tagasi. (ümbritsev maailm ei tundunud reaalne, samas pea ringi ei käinud ja ka tasakaaluhäireid ei olnud). Arvasin jällegi, et liiga vara läksin ning pidasin ühe päeva pausi ning otsustasin uuesti minna, kuid jälle sama jama.
Samuti kraadisin ennast ning mul temp. oli 37,1. Selline imelik vati sees tunne ja õrn nõrkus tekkisid päevas mõned korras ning läksid suhteliselt kiiresti üle, ala 15 min. Läksin arsti juurde ning vereanalüüsid olid korras, kopsuröntgen korras, mandlite veri korras, EKG ka korras (pulss natukene aeglane), puukborrelioos ja entsefaliit ka korras.

Saadeti müokardiidi kahtlusega kardioloogi juurde, kus tehti ehhokardiograafia, kuid selle järgi oli samuti kõik korras. Möödunud oli selleks ajaks sümptomite avaldumisest 2 nädalat ning igapäevaselt tõusis mul päeva teiseks pooleks kehtemp. 37-37,1. Lisaks oli see sama vasak peapool mõni päev selline hell ja tundlik, tuikav. Vahel tekkis ka õhtul natukene aktiivsemana olles selline ängistav nõrkustunne ning jalad läksid kuumaks ning nõrgaks, puhates see möödus. Kohati ka pistelised valud rinnus.

Perearst otsustas siis teha kilpnäärme proovid ning vastus oli järgmine: FT4 17,32; FT3 5,68 ; TSH 5,378. Nüüd ootan endokrinoloogi vastuvõtu aega.
Praeguse seisuga on mul palavik kestnud 1,5 kuud, mõnel päeval on vasak pool peast hell, samuti on sellised õrnad närivalud samal ajal otsmiku ja kulmude peal. Õhtuti on vahel külmavärinad ning soojahood, vati sees tunnet enam väga ei esine, samas pole ka viimasel ajal eriti pingutanud, kõrvad on samuti vahel õrnalt valusad ning ennem olid ka tundlikud kõrgetele helidele. Kui proovisin kahel päeval jooksma minna, siis hakkas rinnust valutama. Samuti vahel peale hetkelist pingutust tunnen, kuidas süda hakkab taguma ning siis jätab mõne löögi vahele. Viimasel ajal, kui õhtul kehatemperatuur tõuseb, siis hakkavad ka kõrvad õhetama, nagu oleks õuest külma käest tulnud.
Mul on nooremast east meeles, et mul olnud terve elu normist natukene kõrgem temp ning äkki on võimalik, et see 37 - 37,1 pole minu puhul üldsegi palavik ning seda ei tohiks sümptomina arvestada? Ärgates kuni 6 tundi esimesest päeva poolest on temperatuur normis, u 36.6. Seejärel tõuseb 37-37,1 peale ning vahetult enne magaminekut langeb jällegi 36,3 peale.
Olen terve elu olnud igapäevaselt sportlike eluviisidega ning toitumine on samuti korras. Kaal on praegu püsinud, pole ei kasvanud ega langenud. Liiigun viiimasel ajal vähem, et kiiremini terveks saada. Paraku ei taha see situatsioon kuidagi paraneda

Küsimus Teile oleks järgmine, et kas selline nihe TSH tasemes võib põhjustada selliseid sümptomeid? Juhul kui kilpnäärmega on siiski kõik korras, oskaksite äkki soovitada, kuhu edasi pöörduda, sest perearstil ka ideed otsas. Närvidest need ei ole, sest elu on suhteliselt muretu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Et kilpnääre Teie vaevusi võiks põhjustada, on vähetõenäoline. Esineb ka viiruslikku kilpnäärmepõletikku, mis algab tavaliselt hingamisteede viirusinfektsiooni nähtudega, kuid sel juhul muutub kaela piirkond kiiresti väga valusaks, vereproovis tõuseb settereaktsioon ja põletikunäitaja. Kui Teil vereproovid korras ja kael katsumisel valutu oli, on see haigus välistatud. TSH minimaalne tõus, mis on ainus hälve Teie hormoonanalüüsides, ei saa küll kuidagi taolisi vaevusi põhjustada. Endokrinoloogi juures soovitan siiski kindlasti ära käia, et lõplikku selgust saada.
Kui midagi muud välja pakkuda - võimalik, et viirusinfektsioon on andnud siiski mingi tüsistuse - ehk on tegemist näiteks põskkoopa põletikuga?
Tervitades,
dr. Anu Ambos.