Kilpnäärme alatalitlus ja ravimi annus 25.05.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul on kilpnäärme alatalitlus, võtan Thyroxini juba 5 aastat. Ma ei ela Eestis ja siin riigis, kus elan, laseb vereproovid teha perearst ja siis määrab ise ravimi annuse. Endokrinoloogile mind siin saadetud pole. 2009. aastal käisin viimati Eestis endokrinoloogi juures. Eelmisel aastal võeti vereproov, mille jargi oli TSH 1.82 ning olen võtnud rohtusid järgnevalt: 5x nädalas 50mcg ja 2x nädalas 75mcg. Nüüd tegin uue vereproovi ja analüüsivastused olid jargmised: TSH 2.85 ja T4 14.7. Arst soovitas hakata võtma rohtu 7x nädalas 75mcg. Lugesin internetist, et ka liiga suure annuse võtmine (kui see pole vajalik) ei ole soovitav, sest kilpnääre muutub laisaks. Samas, plaanin lapse saamist ja olen jälle lugenud, et rasestumiseks peavad kõik kilpnäärme näitajad olema kontrolli all. Paluksin Teie abi siin, kuna ma ei ole perearstis päris kindel. Kas on selline annus sobiv ja kas peaks suurendama ja võtma 75 mcg 7 päeva nädalas? Aitäh!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan oma perearsti nõuannet järgida. Teie kilpnääre ei muutu laisaks, tema talitlus lihtsalt hääbub tasapisi ja kahjuks selles suhtes midagi ette võtta ei saa. See on loomulik, et L-türoksiini annus tasapisi suureneb ja 75 mcg päevas ei ole suur annus. Eriti arvestades Teie rasestumissoovi, on ohutum võtta pigem rohkem kui vähem.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.