Mikroadenoom 14.01.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 23aastane naine, kel avastati 5 aastat tagasi ajuripatsis mikroadenoom (umbes 2x4mm). Pöördusin kõigepealt naistearstile, kuna päevad käisid ebaregulaarselt. Vereanalüüs näitas mul lubatust natuke kõrgemat prolaktiini taset. Siis suunatigi mind Tallinnas dr. Jakovlevi juurde, kes saatis mind kompuuteruuringuse, kus adenoom siis avastatigi. Järgmine prolaktiini mõõtmise test oli jällegi normis, nii et ravi mulle ei määratud. Pidin paari aasta möödudes uuesti kontrolli minema, kus ma ka käisin. Siis vereproovi ei võetud, tehti ainult kompuuteruuring uuesti, mis muutusi ei näidanud. Adenoomi pärast saadeti mind ka silmaarstile ja tehti naistenõuandlas ultraheli, aga kõik oli korras. Dr. Jakovlev kutsus mind jälle paari aasta pärast tagasi, nüüd ongi juba veidi rohkem kui paar aastat möödas, helistasin, et aega panna ja selgus, et järjekord on viis kuud. Nüüd elan ise aga juba Tartus, kas ma võiksin kordusanalüüsi jaoks pöörduda ka Tartus mõne endokrinoloogi juurde, kui nende juurde saab kiiremini? Kui suur on üldse tõenäosus, et mikroadenoomis muutusi leitakse ja et sellega võib veel probleeme tekkida? Kui kompuuteruuring jälle muutusi ei näita, kas pean siis ikka tulevikus iga paari aasta järel kontrollis käima?

Tervitades,
K.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt on Teil tegemist hormonaalselt inaktiivse (hormoone mittetootva) hüpofüüsi mikrotuumoriga. Tavaliselt sellised patsiendid ravi ei vaja - adenoom aastatega suuremaks ei kasva ja hormoonid püsivad korras. Siiski soovitatakse esimestel aastatel 1a. intervalliga, hiljem harvem endokrinoloogi külastada, vajadusel teha hormoonanalüüse ja MRT (aju magnetuuring).
Loomulikult võite edaspidi Tartus elades pöörduda Tartu Ülikooli Kliinikumi endokrinoloogide poole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.