külmatunne 25.08.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tere!
olen 16aastane tüdruk ja mul on koguaeg käed külmad. vahepeal tuleb peale ka külmatunne mis oleks nagu seespool ja samas igalpool kehas, see võib kesta terve päev ja siis mitu päeva jälle ei ole midagi viga ainult käed külmad. aga kui see ülekeha külmatunne tuleb siis on ka hingata väga raske ja vahepeal hakkab pea ringi käima. mõnikord jälle hakkavad jalad meeletult külmetama, ei aita villaste sokkide jalga panek ega üldse mitte midagi. mul on vahepeal lihtsalt niii külm et ma ei suuda ära olla kuidagi aga mitte midagi ei aita. on ka nii olnud et väljas on 32kraadi sooja aga ma istun toas teki all, mul on väga külm ja raske olla ja kehatemp oli tookord 34,7

kas te oskate öelda millest see võib olla?
tervitades,K

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Külmad käed-jalad on noortel inimestel sageli, eriti pikakasvulistel ja saledatel. Arvatakse, et tegemist on veresoonte toonuse regulatsiooni eripäraga ja haiguseks seda ei peeta. Samas ei ole sellistel noortel inimestel enamasti mingeid vaevusi ja subjektiivselt nad ei külmeta.
Ainuke endokriinhaigus, mis võiks seostuda külmatundega on kilpnäärme alatalitlus. Nii noortel inimestel esineb alatalitlust harva, kuid päris võimatu see ei ole. Tavaliselt on siis lisaks külmatundele ka unisus, kõhukinnisus, tursed näol, kätel-jalgadel, aneemia.
Soovitan pöörduda oma murega perearsti poole. Kilpnäärme talitlust on kerge vereprooviga kontrollida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.