Kaal ei tõuse 12.01.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olen 18 aastane noormees ja pikkust 170. Probleemiks on et kaal on juba peaaegu 2 ja pool aastat juba sama olnud. Ümbes 16 aastasena oli pikkust 164-165 kaalusin 50-51, nüüd 18 aastasena pikkust 170 ja kaal 53 , päevas söön täitsa normaalselt ei näljuta ennast ega midagi , väga tihti söön valgurikkaid sööke, päevas eriti midagi ei tee ka käin koolis ja kodus olen enamasti arvuti taga, sellise eluviisiga peaks ju kaalu tulema aga ikka ei taha tulla. Ise mõtlesin kasvuhormoon ravile ,et vb on se tingitud kasvuhormooni puudusest aga pole kindel.
Kas oskate midagi head soovitada , millega kaalust juurde saada ?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kasvuhormooni vaegust pean Teie puhul ebatõenäoliseks. Olete viimase 5 aasta jooksul kasvanud 5-6cm ja pikkus 170 cm ei ole 18-aastase noormehe puhul küll suur, kuid mitte ka kasvuhormooni vaegusele viitav. On oluline kui pikad on Teie vanemad ja õed-vennad. Pikkuskasv on oluliselt pärilikkusega seotud. Teine oluline tegur on eakohane suguline areng. Kui selles valdkonnas jääb midagi puudu, soovitan küll perearstiga nõu pidada.
Kõhetu kehaehitus ei ole kindlasti põhjustatud kasvuhormooni vaegusest. Soovitan lihasmassi paisutamiseks ja rühi parandamiseks spordiga tegeleda. Füüsiline koormus ei muuda teid kindlasti kõhnemaks vaid pigem kasvatab kaalu (lihas on raskem kui rasv). Tahtliku ülesöömisega võib ju samuti mõnevõrra kehakaalu suurendada, kuid lõppkokkuvõttes rikub see pigem tervist.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.