Kilpnäärme ületalitluse mõju organismile 02.08.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist, dr. Ambos!
Ma vabandan igaks juhuks ette, sest kõiki seniseid küsimusi-vastuseid ma lugeda ei jõudnud, neid on lihtsalt liiga palju, nii et ehk olete midagi taolist juba kirjutanud. Lugesin just äsja Teie vastust Marile 1. augustist, kus Te kirjeldate, mis toimub organismiga, kui kilpnäärme alatalitlust piisavalt ei kompenseerita. Mind huvitaks väga, mis toimub, kui ületalitlust ei piirata. Ma pean silmas, et ma enam vähem tean, mis toimuda võib, kuna olen selles seisundis viibinud, kuni ma enam liikumisvõimeline polnud, aga on ju palju muid tahke, mis ehk tähelepanuta jäid.
Olen hetkel probleemi ees, mida ma muidugi lahendada ei oska. Nimelt diagnoositi mul selle aasta märtsis ületalitlus, hakkasin võtma Tiotil'i algul 6 tbl, siis 5 tbl ja nüüdseks 4 tbl päevas. Seisund paranes koheselt, uskumatult kiiresti, aga paraku ei ole see nii jäänud. Samas vereanalüüsid on korras, ka kilpnäärme hormoonide oses ja nii-öelda "näitajate põhjal" peaks kõik korras olema. Kui räägin perearstile, et enesetunne pole ikkagi kuigi hea, üritatakse mulle (sisuliselt algusest peale!) ANTIDEPRESSANTE peale suruda. Asi on selles, et peagi saab täis mu 6 kuud haiguslehte ja seadus ei näe ette, et ma selleks ajaks kas siis veel täiesti terve või lõplikult invaliid ei ole.
Kas antidepressandid peaks mu ajule teatama, et ma olen nüüd "täiesti korras". mis sellest, et süda klopib, keha higistab iga liigutuse peale ja kaela ümber ja rinnal on nagu raske tomp, mis poob ja hingata ei lase?
Ma olen kolm päeva mõelnud ja Betamaxi kõrvaltoimeid (ja toimeid) lugenud ja ma ei ole kindel, kas ma tahan sellisel moel katsejänes olla - et vaatame, mis juhtub, sest nii just öeldi. Samuti öeldi mulle perearsti pool, et kilpnäärme puhul on "idioodistumine" praktiliselt vältimatu.
Kuna Te Marile vastates väitsite, et vaimne langus kaasub kilpnäärme alatalitlusega, siis tahaksin küsida, et kuidas on sellega ületalitluse puhul. Ehk, jah, teisisõnu, korrates - milline on ületalitluse mõju organismile.
Ma saan aru, et mitmed elundid-funktsioonid ilmsesti kiirenevad nagu püsiva ergutuse puhul, aga millega on seletatav lihaste tööjõudluse vähenemine kuni enam-vähem lakkamiseni? See ei tundu loogiline.
Ette tänades,
Kristin

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Türeotoksikoosi ehk kilpnäärme ületalitluse ravimisel on tulemuslikkuse näitajaks hormoonanalüüs. Kui see on raviga korda läinud, on ka ületalitlus taandunud ja sellega seotud vaevused oluliselt leevendunud. Ravida tuleb siiski edasi ja korduvate ägenemiste puhul kindlasti kaaluda ka radikaalse ravi (radiojood, operatiivne ravi) võimalust ja vajadust.
Normaalsete hormoonanalüüside puhul ei saa kilpnäärmest põhjustatud vaevused kuidagi olla töövõimetuse põhjuseks. Enamasti ei vajagi kilpnäärme ületalitlusega patsiendid haiguslehte. Eriti rasketel juhtudel või kui töö on füüsiliselt raske või kuumas tsehhis, saab patsient haiguslehe 2-4 nädalaks s.t. analüüside normaliseerumiseni. Kui olete vaatamata korras analüüsidele töövõimetu, on põhjus mujal ja tuleb välja selgitada. Kas tegemist võiks olla depressiooniga, aitab selgitada psühhiaater, kelle vastuvõtule pöördumiseks Te saatekirja ei vaja. Kilpnäärme ületalitlus võib tõepoolest esile kutsuda ka psüühikahäireid, kuid tavaliselt on need kergemat sorti (ärevus, paanikahood jne.) ja taanduvad hormoonnäitajate normaliseerudes. Intellektile kilpnäärme ületalitlus mõju ei avalda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.