ületalitus 18.12.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

küsiksin kui TSH on 0,05 on see väga suur ületalitus ja kas peab ka ravimeid võtma hakkama? endokrinoloogile on aeg alles veebruars. muud näidud olid normis. sümptomiteks on juba pikka aega tugevalt väljalangevad juuksed ja nüüd lisandus paar kuud tagasi tsükkli häire-vahed venivad kole pikaks.vahel on ka südame kloppimist. kaaluga probleeme pole. olen 161 pikk ja kaalun 62kg ja nii juba 3 aastat.nüüd hakkasin tervislikumalt toituma ja jälgima mida ma söön ja juba on 2 nädalaga kilo maha läinud.ma siin lugesin ja sain aru et kui on ikka väga suur ülrtalitus siis on raske kaalu langetada. ja muidugi mul on olnud üsna närviline perjood pikka aega. kas see võibki põhjustada hormoonide sassi minemise?.nüüd olen paar nädalat juba rahulikum ja enesetunne on ka hea. ja kas on võimalik, et kui ma jäängi nüüd rahulikumaks ja olen iseendaga rahul, et siis normaliseerub iseenesest kõik? muidugi käin ma ka arsti juures ära.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH väärtus 0,05 mIU/l märgib kliiniliselt olulist kilpnäärme ületalitlust, mida on vaja tõenäoliselt ka ravida. Põhjuseks võib olla autoimmuunne kilpnäärmehaigus või toksiline sõlmeline struuma. Kilpnäärme ületalitlus kaalulangetamist ei sega, vastupidi, kaal väheneb sel juhul peaaegu iseenesest. Tsüklihäireid võib ületalitlus põhjustada küll. Juuste väljalangemine kaasneb peamiselt autoimmuunse kilpnäärmehaigusega.
Kahjuks ei tea ma Teie teiste uuringute tulemusi ja seepärast ei oska määratleda olukorra tõsidust ja ennustada otstarbekat ravimeetodit.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.