kilpnäärme kasvajad 03.10.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!Mu ôel,kes on 43aastat vana,avastati,et kilpnäärmes on kaks väikest kasvajat.Praegu pole nagu midagi eriti ette vôetud,öeldi,et peavad suuremaks kasvama,et proovi vôtta.Ôde on muidugi päris närvis,et midagi pole ette vôetud.Tahaks kûsida,kas siis nii varajases staadiumis ei vôetagi midagi ette ja peab ootama,millal nad suuremaks kasvavad,et proovi vôtta ja alles siis raviga alustada?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Võin Teid rahustada. Kilpnäärmevähk on harv nähtus ja progresseerub enamasti aeglaselt. Seepärast ei näe ravijuhised ette alla 10mm-ste sõlmekeste punkteerimist (ka täpsus jätab nii väikeste muutuste puhul soovida). Kui peakski tegemist olema vähiga, pole väiksemate sõlmede puhul levikut karta.
Palju tõenäolisem on siiski, et tegemist on healoomuliste kasvajatega. Mingit ravi nende puhul polegi. Tuleb kord aastas kontrollil käia ja vajadusel korduvate ultraheliuuringutega muutusi kilpnäärmes jälgida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.