kas diabeet? 15.03.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kuidas diagnoositakse diabeeti? Kolme kuu keskmine veresuhkrunäit oli 6,5. GTT näitas 7.22 ja 2 t peale glükoosi 7.33, mõõtsin ise 1 t peale glükoosi glükomeetriga 14,5. Test oli tehtud päevade ajal. Diabeeti mul diagnoositud ei ole. Olen ise korduvalt mõõtnud veresuhkrut, kuid nii kõrget näitu (7,2) pole mul kunagi olnud. Kuna mul mõlemad vanemad diabeetikud, siis on mul hirm selle haiguse ees. Kilpnäärme ala-ega ületalitust ei olnud.
Tänan ette vastuse eest!
Ilusat kevadet!
N42

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Analüüside vastused on tõepoolest veidi murettekitavad. Peate uurima, mis on konkreetse labori normi ülemine piir, kus Teie glükeeritud hemoglobiin (kolme kuu keskmine veresuhkrunäit) määrati. Meil SA PER Mustamäe korpuses on see 6,0%, seega oleks 6,5% üle normi. GTT-s teeb muret just tühjakõhu veresuhkur, mis on nii kõrge, et lubaks suhkurtõbe diagnoosida. Väärtus 2 tundi peale koormust on normis. Väärtus 1 tund peale koormust diagnostilist väärtust ei oma ja seda ei mõõdeta.
Seega soovitan korra veel veeniverest proov teha - hommikune tühjakõhu veresuhkur ja glükeeritud hemoglobiin. Kui ka seekord tuleb tühjakõhu veresuhkur üle 7 mmol/l, olete tõenäoliselt diabeetik. Glükeeritud hemoglobiini võiks lihtsalt korrata (ka labor eksib mõnikord).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.