hüperparatüreoos 23.02.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Minu diagnoosiks on täpsustamata hüperparatüreoos, mida see haigus endast kujutab? Analüüsid on kaltsitoniin 0,09 ning PTH 8,4. Milliseid vaevusi see haigus põhjustab ning kas seda pole võimalik ravida?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Hüperparatüreoos tähendab kõrvalkilpnäärme ületalitlust, mis põhjustab kaltsiumi taseme tõusu veres. Hüperparatüreoosi põhjuseks on enamasti kõrvalkilpnäärme healoomuline kasvaja (adenoom). Valikraviks on kasvaja operatiivne eemaldamine ja peale seda enamus patsiente tervistub täielikult.
Teie PTH (parathormoon) on tõusnud minimaalselt. Teie kirjast ei selgu kaltsiumi väärtused, kuid kaldun arvama, et selline piiripealne PTH on pigem sekundaarne ja tegelikult organismi normaalne kohastumisreaktsioon kaltsiumi taseme langusele. Kui see on nii, soovitaksin PTH normaliseerimiseks kaltsiumipreparaate ja piimatoodete suuremat osakaalu menüüs. Paluge lisaselgitusi oma raviarstilt.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.