Küsimus 11.11.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Ei tea, kas Teie olete õige spetsialist, kelle poole niisuguste küsimustega pöörduda, aga proovin siiski.
Olen 28-aastane naine, hiljuti elasin üle oma esimese rasedumise peetumise. Naistearst ei pidanud esialgu vajalikuks mingeid tõsisemaid uuringuid teha, kuna kõik vereproovid on olnud korras, mind aga on mõned küsimused ikkagi vaevama jäänud.
Mul on päris tugev karvakasv, isegi rindadel ja kõhu alaosas mõned (tumedad) karvad. Viimasel ajal, kaasa arvatud enne rasedust ja nüüd peale selle peetumist, on üsna tihti olnud iiveldustunnet ja vastumeelsust igasuguse toidu suhtes (beebipille ei võta juba üle poole aasta, mingeid ravimeid ka mitte, dieeti pole kunagi pidanud ja tervisehäireid ei tea endal olevat. Kehakaal ja veresuhkur on normaalsed).
Ka tunnen tihti põhjendamatut väsimust ja jõuetust. Kas võib olla tegemist mõne endokrinoloogilise probleemiga, või pigem on süüdi stress (mitmete probleemide ja nüüd ka katkenud raseduse kokkulangemine samale ajale) ja pingelisest tööst ja õppimisest tingitud üleväsimus? Kas tasuks minna endokrinoloogi vastuvõtule või mingeid hormonaaluuringuid teha?
Loodan uuesti rasedaks jääda ja tahaksin enne seda kindel olla, et minuga on ikka kõik korras.

Tänan Teid ette vastuse eest!

Murelik (28)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Väike terviseuuring kuluks raseduse peetumise järgselt tõepoolest ära ja soovitan seda teha pigem perearsti juures, kes vaatab Teid veidi avarama pilguga, mitte üksnes günekoloogilist sfääri silmas pidades.
Regulaarne menstruaaltsükkel ja spontaanne rasestumine räägivad pigem tõsiste hormonaalsete häirete vastu. Kui tõepoolest oleks tegemist meessuguhormoonide liiaga (mis põhjustab liigset karvakasvu), oleks Teil ka tsüklihäireid ja probleeme rasedaks jäämisega. Kilpnääret võiks siiski kontrollida, kui seda varem pole tehtud.
Soovitan ka Teil endal teha juhtunust mõned järeldused. Kui lähiajal soovite uuesti rasestuda, soovitan piisavalt puhata ja mitte võimete piiril mitmel rindel rabada. Kui esiplaanil on karjäär ja õpingute lõpetamine, oleks mõistlik lapsesaamist võib-olla paari aasta võrra edasi lükata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.